Ayak sağlığınız önemlidir! Halluks Valgus

Ayak sağlığınız önemlidir! Halluks Valgus

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yıldırım Genç* 

 

Ayak başparmak kemiğinin dış yöne dönmesi ile birlikte başparmak kök kısmında ortaya çıkan kemik çıkıntıya halluks valgus adı verilir. Halluks valgus kozmetik şikâyetlerin dışında ayakkabı kullanım zorluğu ve basma esnasındaki dengesizlik nedeni ile hastalarda ağrı şikâyetini ortaya çıkarabilir.

Kemik çıkıntının üstündeki yumuşak dokunun ayakkabılara sürekli teması ile bu bölgede yaralar ortaya çıkabilir. İlk olarak kemik çıkıntı olan ayağa yönelik röntgenler çekilir ve başparmak kemikleri arasındaki açılar ölçülür başparmak tarak kemiği ve ikinci parmak tarak kemiği arasındaki açı ölçülür. Bu açı değerlerindeki değişikliklere göre cerrahi tedavi planlanır. İleri boyutlarda şekil bozukluğu olmayan hastalarda tarak kemiklerini sıkıştırmayan sivri ucu olmayan rahat ayakkabılar önerilir. Gece kullanılan halluks valgus atelleri ve parmak arası silikon makaralar diğer önerilen tedavi yöntemleridir. Cerrahi olarak çok ileri açısal bozukluğu olmayan hastalarda yumuşak doku ameliyatları ile tedavi edilir.

İleri derece de açısal bozukluğu olan hastalarda başparmak kemikleri ve başparmak tarak kemiğini içeren osteotomi (kemik düzeltme) ameliyatları yapılır. Kemik düzeltme ameliyatları esnasında kemik kesileri yapıldıktan sonra uygun açılarda kemikler tespit edilir. Bu tespitlerde plak vida veya k- telleri kullanılır. Ameliyat sonrasında bazı durumlarda kısa bacak yarım alçı yapılma ihtiyacı ortaya çıkabilmekte.  Hastaların yapılan kemik kesilerinin kaynaması süreci içerisinde ameliyat olunan ayaklarına yük vermemeleri önerilebilir. Op.Dr.Yıldıray Genç

 

*Or-Ahayim Hastanesi

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın