İngiliz eski milletvekili gazete ilanıyla antisemitizmi kınadı

İngiltere’de İşçi Partisi eski Milletvekili Jim Murphy gazeteye tam sayfa ilan vererek, partisindeki antisemitizm içerikli söylemleri kınadı.

İngiliz eski milletvekili gazete ilanıyla antisemitizmi kınadı

İngiltere İşçi Partisi eski milletvekillerinden Jim Murphy tam sayfa verdiği gazete ilanında, parti liderinin ‘sırtını kasıtlı olarak İngiliz Yahudilerine döndüğü’ gerekçesiyle özür diledi.

İşçi Partisi’nin İskoçya eski lideri Murphy, Jewish Telegraph adlı gazeteye verdiği tam sayfa ilanda partisinin Yahudi toplumunun karşısında olduğunu ve bunun anlaşılamaz bir durum olduğu kadar zarar verici de olduğunu vurguladı. İlanda, İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ve onun liderliğindeki ekip için ‘entelektüel açıdan ukala, duygusal olarak yeteriz ve siyasi açıdan da beceriksiz’ ifadeleri kullanıldı. İlanda ayrıca, “Kendileri bir kuyu kazdıklarında, bunu durdurmak yerine parti liderleri kuyuyu genişletmek için daha büyük bir kazma olup olmadığını soruyor” cümlesi yer aldı.

Partide 1997-2015 yılları arasında milletvekili olarak görev yapan Murphy, İskoçya’da Yahudi nüfusunun en yoğun olduğu Glasgow yakınlarındaki Doğu Renfrewshire bölgesini temsil ediyordu.

Eski milletvekili beklenmedik müdahalesi ile ilgili şu yorumda bulundu: “İngiliz İşçi Partisi’nin tepesindekiler kendilerini entelektüel açıdan ukala, duygusal olarak yetersiz ve siyasi açıdan da beceriksiz olarak gösteriyorlar. Partinin, Yahudilerin maruz kaldığı ırkçılıkla mücadele etmek yerine, yaşananları körüklemek için yaptıklarını açıklamanın başka bir yolu yok.”

Murphy sözlerine şöyle devam etti: “İşçi Partisinin içinde antisemit içerikli komplo teorileri üreten, sayıları henüz az olmasına rağmen gün geçtikçe artan azınlık bir grup var. Jeremy Corbyn, ise grup içindeki ve sanal ortamdaki antisemitlerden kurtulmak için gereken çabayı göstermiyor.”

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın