Filistinliler İsrail’i BM’den attırmak istiyor

Filistinliler, İsrail’i son çıkardığı Ulus Devleti Yasası’nı öne sürerek Birleşmiş Milletlerden atma girişimi içindeler.

Filistinliler İsrail’i BM’den attırmak istiyor

Benzer bir girişim zamanında ayrılıkçı bir politika güden Güney Afrika Cumhuriyeti’ne de yapılmıştı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı söz konusu girişimi engellemek için çalışma başlattı.

Filistinlilerin iddiasına göre, İsrail BM Güvenlik Konseyinin kararlarına uymuyor, BM anlaşma ve prensiplerini hiçe sayıyor ve Ulus Devlet Yasası çıkartarak ülkede  adeta ayrılıkçı bir rejimin uygulanmasına çanak tutuyor.

İsrailli yetkililerin verdiği bilgiye göre, benzer bir hareket ayrılıkçı Güney Afrika rejimi zamanında da yapılmış ve sonunda Güney Afrika geçici olarak Genel Kurul’da temsil edilmekten men edilmişti.

Güney Afrika birkaç yıl BM üyeliğinden uzak olarak kalmıştı.  Filistin tarafının böyle bir girişimi sonuca ulaştırması için, Genel Kurul’da üçte iki çoğunluğu ikna etmeli, buna ek olarak da Güvenlik Konseyi’nin üyelerinin sabit beş üyesi dahil olmak üzere  dokuzunun olurunu almak zorunda.   

İsrail gazetesi Yedioth Aharonot, Filistin tarafının Genel Kurul’da Müslüman ülkelerin desteği ile üçte iki çoğunluğu sağlayabileceğini, ancak Güvenlik Konseyinden olur alamayacağı yorumunu yaptı.  ABD’nin veto edeceği bu duruma diğer sabit dört üye; Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’nın onay verme ihtimali de düşük.  İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Danny Dannon söz konusu hareketi yalanlara dayalı  bir propaganda hareketi olarak niteledi.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın