Compass doganbaruh

Türk Yahudi Toplumundan haberler...

Türk Yahudi Toplumundan haberler...

Çerasi’nin mozaikleri Anadolu Kulübünde

Avram Çerasi’nin ‘Büyülü Camlar’ adlı mozaik sergisinin ikincisi 20 Ağustos Pazartesi günü Büyükada Anadolu Kulübünde açılıyor.

Çerasi’nin renkli camları kesip bir araya getirerek yaptığı eserlerinden oluşan sergi 26 Ağustos’a kadar devam edecek.

Burgaz’da film keyfi

5 Ağustos Pazar akşamı Burgazada Tatilevinde gerçekleşen sinema gecesinde renkli bir yaz akşamı komedisi olan ‘Les Gouts et Les Couleurs / Renkler ve Zevkler’ adlı filmden sahneler paylaşıldı.

Muhafazakâr Yahudi bir ailede büyüyen ve değişik bir cinsel arayış içindeki Simone adlı genç kızın ailesinden sakladığı bu sır, kısa bir müddet sonra açığa çıkar. Simone aynı zamanda tanıştığı Senegalli bir aşçı ile de farklı bir maceraya girer. Film gecesine Burgazadalıların ilgilisi büyük oldu.

 

ALPER ALMELEK’ten  Büyükada’da yaratıcılık  konferansı

4 Ağustos Cumartesi günü 19.00-21.00 arasında Alper Almelek, ‘Yaratıcılık ve İlham Perisi’ adlı konferansını ilk kez kalabalık bir seyirci önünde, Büyükada Anadolu Kulübünde sundu. 120 kişiden fazla bir dinleyici grubunun olduğu sunumda, Adalılar kadar İstanbul’dan gelen misafirler de dikkat çekti.

Alper Almelek, kendi besteleri olan ‘İlham Perim’ ve ‘Kültür Dostu’ isimli şarkıları, Serhan Aykaç ve Erkan Uğur Sarıkaya’nın eşlikleriyle icra ederek sunumun daha da renklendirilmesi sağlandı. Sunumda Almelek, yaratıcılığın ‘düşünceden’ doğduğu mesajından başlayarak, yaratıcılığa hazırlık süreçlerini, yaratıcının sahip olması gereken profilini, yaratının değerinin tespitini ve yaratıcılığın iş yaşamınızdaki kullanımını tarihten ve günümüzden hikaye ve örneklerle anlattı, verdiği bilgileri seyirciye yaptırdığı egzersizlerle pekiştirdi.

BÜYÜKADA SİNAGOGUNDA  geleneksel konser

Büyükada Sinagogu, geçen yıl büyük ilgi gören konserin ardından, bu sene de yine ses getirecek bir projeye imza atmaya hazırlanıyor.

Haber: LUİZA UÇKİ

Büyükada Sinagogu, ağustos ayında, eşsiz bir müzik şölenine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Ediz Bahar ve Cenk Rofe solistliğinde gerçekleştirilecek konserin müzik direktörlüğü ve orkestra şefliği görevini Yusuf Cefi Sağlamlar üstleniyor. Estreyikas d’Estambol Grubunun renk katacağı günün müzik prodüktörlüğü görevini ise her zamanki gibi İzzet Bana yürütüyor. Bana, bu sene tamamen farklı bir konsept hazırladıklarını, Teilim şarkılarını içeren performansta dillerden düşmeyen ‘Alleluya’ şarkısını da repertuvarlarına ekleyerek konserin bu yıl da herkesin neşeyle eşlik edeceği bir etkinlik olarak planlandığını belirtti. Sinagog yönetimi, bu özel projeye, örnek olacak bir ekip çalışmasıyla hazırlanıyor.

Büyükada Kültür Merkezinde ‘Ulpan Yıldız-İzak Baler’ adı altındaki Ulpan etkinliği de katılımcıların ilgisi ile devam ediyor. Özellikle 10-15 yaş grubuna hitap eden Ulpan Junior’a olan talebin artması, gelecek yaz bu yaş grubunun programın temelini oluşturacağını gösteriyor. Yetkililer bu yoğun ilgiden memnun olduklarını dile getiriyor.

Bunun yanı sıra yetkililer Şabat Seuda’larının çok samimi ve kalabalık bir katılımla geçmekte olduğunu ve bu hafta da ‘Anneler ve Evlatlar’ adı altında organize edildiği bilgisini paylaştılar. 

Yasef Yahya’yı bir kez daha andık

2003 yılında muayenehanesinde teröristlerin hain saldırısı sonucu genç yaşta hayatını kaybeden Diş Hekimi Yasef Yahya, 3 Ağustos Cuma günü, 15. ölüm yıldönümünde Ulus Musevi Mezarlığında ailesi ve sevenlerinin katıldığı törende mezarı başında dualarla anıldı.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın