İsrail’de 1700 yıllık Spa ve oyun odası bulundu

İsrail’de 1700 yıllık Spa ve oyun odası bulundu

İsrail’in Gedera şehrinde 3. yüzyıla ait bir çanak çömlek atölyesinin içinde 20 banyonun bulunduğu kaplıca ve Mancala benzeri oyunların oynandığı eğlence odası bulunması akıllara çalışanlarına benzer ortamı sunan Google şirketini getirdi. 

İsrail’in merkezinde bulunan Gedera kentinde, 20 sıcak ve soğuk su banyosu olan bir Spa merkezi ile içinde bugün de popüler olan Mancala ve benzeri oyunların bulunduğu bir oyun odasının dahil olduğu çanak çömlek atölyesi bulundu. Atölyenin 600 yıl boyunca nesilden nesle aktarıldığı ve seramik endüstrisinde oldukça ilerlemiş oldukları kaydedildi. Bulunan şarap testilerinin üzerinde de parmak izlerine rastlandı.

İş ve dinlence dengesinin kurulu olduğu bu iş yerinde, oyunlara ayrılan odada taşlara kazılı masa oyunlarının yanı sıra bilyelerle oynanan ve 7. yüzyıla ait olduğu düşünülen Mancala oyunun da izleri bulundu. Aynı Google’da olduğu gibi iş yerinde ağır çalışanların işe ara verdiklerinde hoşça vakit geçirerek dinledikleri alanlar yaratılmış olduğu görüldü.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın