Compass doganbaruh

ABD yönetiminden BM kuruluşuna ağır eleştiri

Trump yönetimi, Birleşmiş Milletler’e bağlı, Ortadoğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım Kurumunu (UNRWA) eleştirerek, örgütün bozuk yapısının Filistinlilerin gelişmesinin önündeki bir engel olduğunu belirtti.

ABD yönetiminden  BM kuruluşuna ağır eleştiri

Washington yönetiminden bir yetkili, 1949’dan beri Filistinli mültecilere ve onlardan sonra gelen nesillere yardım eden kuruluşun mülteci krizini kötüleştirdiğini ve kalıcı hale getirdiğini belirterek, “Filistin halkının kendi potansiyeline ulaşabilmesi için bu yapının değişmesi lazım” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, ocak ayında UNRWA’ya yapılan yardımın gözden geçirilmesi talimatını vermişti. Aynı dönemde yönetimdeki birkaç kişinin organizasyonun varlığını sorguladığı da ortaya çıktı.

Bu isimlerden biri de Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner oldu. Foreign Policy’nin geçen hafta açıkladığı, 11 Ocak tarihli bir e-posta’da Kushner örgütü, ‘yozlaşmış ve verimsiz’ olarak nitelendirdi. Kushner, Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt’a gönderdiği mesajında, “UNRWA’yı sekteye uğratmak için dürüst ve içten çaba içinde olmamız önemli. Bu kurum yozlaşmış, verimsiz ve barışa yardım etmeyen bir statükoyu kalıcı hale getiriyor” dedi.

İsrail basınına açıklama yapan bir Amerikalı yetkili de UNRWA’nın son dönemde yoğun bir şekilde gündemde olduğunu, yönetimin kuruluşla ilgili politikasını yakında açıklayacağını belirtti.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın