Compass doganbaruh

İsrail’de Dini Mahkemede İlk Kadın Hâkim Yardımcısı

İsrail dini mahkemesinde ilk kez hâkim yardımcısı olarak bir kadın görev aldı.

İsrail’de Dini Mahkemede  İlk Kadın Hâkim Yardımcısı

Shira Ben-Eli adlı hâkim yardımcısının atanması dini mahkeme yönetimi ile Kudüs Bölge İş Mahkemesinin Kamu Çalışanları Komisyonu tarafından birlikte duyuruldu. Böylelikle, Kudüs Bölge İş Mahkemesi dini mahkeme sistemine göre bir kadını en üst düzeyde görevlendiren ilk adli kurum oldu.

İsrail’in ana akım gazetelerinden Haaretz’in haberine göre hâkim yardımcılığı görevinin iş tanımında mahkemenin karar verme sürecine dâhil olmak da bulunuyor.

Görevlendirme, İsraillilerin ülkedeki dini bürokrasiyle ilgili işlemlerine yardımcı olmayı hedefleyen ITIM adlı kuruluş tarafından iki sene önce açılan bir dava dosyasının işleme konulmasının ardından geldi. Dava dosyasında, Kamu Çalışanları Komisyonu ile dini mahkemelerin kadınların hâkim yardımcısı olarak mahkemelerde görev almalarını engelleyen bir yasaklama emri bulunuyor. Mahkemeye sunulan şartnamede hâkim yardımcısının ‘dini yargıç (haham)’ olma şartı kaldırıldı.

Kamu Çalışanları Komisyonu ile dini mahkeme yönetiminin yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Davalılar, komitenin dini mahkemenin hâkim yardımcılığı için açılan iki pozisyon için başvuran tüm adayları gözden geçirdiğini ve pozisyonlardan birine, bir kadın adayı seçtiğini mahkemeye bildirmekten memnuniyet duyuyor. İhtiyaç duyulan diğer pozisyona henüz, kadın ya da erkek fark etmeksizin, hiçbir aday yeterli bilgi ve deneyime sahip olamadığından yerleştirilmemiştir.”

ITIM’in yöneticisi Rabi Seth Farber haber kanalı JTA’ya verdiği demeçte “Bugün, hukukçu Yahudi kadınlar açısından çok önemli bir gün. Bugün, onlar için beş yıl önce hayal bile edemeyecekleri kapılar açıldı. Aynı zamanda İsrail için de çok önemli bir gün. Bugün, İsrail demokrasi ve eşitlik yoluyla, aşırılığın karşısına geçilebileceğini göstermiş oldu” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın