İsrailli ile Yemenli Müslümanı buluşturan konser

Ülkemizi de ziyaret eden Yemen Blues kurucusu İsrailli Ravid Kahalani, Arap ve Afrika ezgileri barındıran müzik stilini Yemenli Müslüman Ahmed Alshaiba’nın uduyla zenginleştiriyor.

Ravid Kahalani 7 Ağustos’ta Brooklyn’deki konserinin açılış parçasını Yemenli ud sanatçısı Ahmed Alshaiba ile gerçekleştirdi. Yemen Blues adındaki müzik grubu jazz, blues, Latin ve Afrika ritimlerini Yemen melodileri ve çağdaş funk müziğiyle harmanlıyor.

Yemenli gençliği  kendine hayran bırakan grubun kurucusu İsrailli Ravid Kahalani bugüne dek Müslüman ülkeler arasında yalnızca Türkiye’de konser verebildi. Bir gün Yemen’de konser vermek istediğini dile getiren Kahalani grubuna Yemenli ud sanatçısı Ahmed Alshaiba’yı katarak bu dileğine bir adım yaklaştığını düşünüyor. Alshaiba’nın, internette ‘Yemen müziği’ araması yaparken karşılaştığı Kahalani ile arasında Facebook üzerinden bir dostluk başladı. İkili gelecekte de işbirliklerini sürdüreceklerini açıkladı.

Kahalani, İsrail’de Elon Moreh adındaki yerleşim merkezinde oldukça dindar bir ailede büyüdü. Sinagogda Yemen aksanıyla dualarını okuduklarını ve bundan çok etkilendiğini aktaran sanatçı, sonraları dinden uzaklaştığını Prince ve Steve Wonder’ın müziğinden etkilenerek müzikle uğraşmaya başladığını söylüyor. San’alı Alshabia ise ailesinden gelen baskılara rağmen kendi kendini eğitmiş bir müzisyen. ABD’ye taşındıktan sonra müzik kariyerini ilerleten, Ofra Haza hayranı sanatçı, ünlü şarkıcı Sia’nın ‘The Greatest’ şarkısını YouTube’da yayınladıktan sonra Sia’nın dikkatini çekmesiyle adını duyurdu.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın