Compass doganbaruh

Kushner BM kuruluşunu ‘yozlaşmış’ olarak niteledi

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı olan Jared Kushner, Filistinli mültecilere yardımdan sorumlu BM kuruluşu UNRWA’nın yozlaşmış olduğunu, yeniden yapılanması gerektiğini belirtti.

Kushner BM kuruluşunu ‘yozlaşmış’ olarak niteledi

Kushner’in bu nitelemesi direkt olarak basına yapılan bir açıklama değildi. Söz konusu ifadeler Kushner’in, ABD Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt ve bazı yetkililere gönderdiği bir e-postada yer aldı.

Kushner mesajında, UNRWA’nın işlemlerinin  yeniden gözden geçirilerek detaylı bir kontrol sağlanmasını ve faaliyetine kanuni sınırlar içinde son verilmesini tavsiye ediyor.

Kushner şu ifadeyi de kullanıyor: “Sadece statükoyu korumaya yönelik çalışan bu kurum yozlaşmış bir kurumdur. Bizim amacımız statükoyu korumak değil barış yolunda ileri adım atmaktır. Bazen bir amaca erişmek için bazı kuralları da kırmak gerekir.”  UNRWA geçmişte sık olarak İsrailliler tarafından eleştirilmişti.

Söz konusu kurumun görevlerinin BM’nin diğer kurumları arasında paylaştırılarak kurumun faaliyetlerine son verilmesi isteniyor.  Özellikle sağcı kanattan İsrailli yetkililer,  masum  mültecilere yönelik yardımların bir şekilde teröristlerin eline geçtiğini de savunmakta.   

Bunun dışında UNRWA,  70 yıl evvel İsrail kurulduğunda evini terk etmek zorunda kalan Filistinliler dışında onların sonraki kuşaklarına da mülteci statüsü vermesi dolayısı ile de eleştiriliyor.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın