Compass doganbaruh

Tunus 7 yaşındaki İsrailli satranççıya vize verdi

Tunus’ta düzenlenen uluslararası ilkokullar arası satranç şampiyonasına, İsrailli olması yüzünden vize alamayan ve gidemeyen küçük kız sonunda vizeyi aldı.

Tunus 7 yaşındaki İsrailli satranççıya vize verdi

7 yaşındaki Liel Levitan’ın Tunus’a gitmek için yaptığı vize başvurusu önce ret edildi. Ancak Fransız antisemitizm ile mücadele kuruluşu BNVCA’nin Tunus hükümetine yaptığı baskı sonucu Levitan vizesini aldı.  BNVCA’nın uluslararası satranç federasyonu FIDE ile birlikte çalışması ile Tunus Satranç Federasyonu ile ilişki kuruldu.

JTA yayın kuruluşunun haberine göre, eğer küçük kıza izin verilmeseydi  uluslararası turnuvanın Tunus ayağı  iptal edilecekti.  Yapılan baskılar sonucu Tunus Satranç Federasyonu basına bir açıklama yaparak, tüm uluslararası katılımcıları istisnasız Tunus’a hoş geldiğini belirtti.

Birçok Arap ülkesi halen uluslararası yarışmalarda İsrailli sporculara zorluk çıkarıyor, vize vermiyor. Yarışmalarda bazen  İsrailli temsilcilerin İsrail bayrağı taşıyan üniformalar giymesine de  izin verilmiyor. Söz konusu politikayı güden Arap yetkililer  her defasında uluslararası kurumlar tarafından spora siyaset karıştırmakla suçlanıyor.

 

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın