Compass doganbaruh

Tel Aviv’de on binler, Dürzilere destek için bir araya geldi

4 Ağustos Cumartesi gecesi, çoğunluğu Dürzilerden oluşan 90 bin kişiyi aşan kalabalık bir halk kitlesi Tel Aviv’deki Rabin Meydanında toplandı. Toplanan binlerce kişi, ‘ayrımcı’ olarak nitelendirdiği yeni Ulus Devlet Yasası’nın iptalini ve Başbakan Binyamin Netanyahu’nun istifasını istedi.

Tel Aviv’de on binler, Dürzilere destek için bir araya geldi

Elda Sasun / Tel Aviv

Gösteriye katılanlar arasında Dürzi toplumunun ileri gelenleriyle, İsrail ordusunda üst düzey görev almış Dürziler’in yanı sıra, eski Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi, Mossad eski Başkanları Tamir Pardo ve Efraim Halevy, Şin Bet eski Direktörü Yuval Diskin gibi ülke güvenliğinin önemli isimleri yer aldı. Tel Aviv Belediye Başkanı Ron Huldai, Milletvekili Yair Lapid ve eski Bakan Matan Vilnai de kalabalıklar arasındaydı.

İsrail vatandaşları, politikacılar, yüksek rütbeli subaylar ve savaşlarda çocuklarını kaybetmiş aileler Dürzülere destek vererek ellerinde Dürzü bayraklarıyla “Yasada eşitlik istiyoruz” sloganlarıyla meydanı doldurdular.

Açılış konuşmasını belediye binasının önünde yer alan kürsüden Tel Aviv Belediye Başkanı Ron Huldai yaptı. Duygusal konuşan Huldai konuşmasına, “Sevgili Dürzi dostlarım” diye hitap ederek başladı. Huldai, hükümetin halkı bölmeye çalıştığını; hep birlikte demokrasi, eşitlik için çalışmaya devam etmeleri gerektiğini söyledi. Bu sözlere kalabalığı yanıtı, ”Bibi leh abayta / Bibi eve git” sloganları oldu. Geceye katılanlar arasında ellerinde “Kaderimiz her zaman sizin kaderinizle birlikte oldu, bu gece Dürzi’yiz” yazılı pankartlar dikkat çekti.

Meydan birçok uzak köylerden akın akın gelen her yaşta Dürzilerin yanı sıra çocuklarıyla gelen sıcak yürekli Tel Aviv insanlarıyla doluydu. Elinde bayrak ve su şişeleriyle rutubete, sıcağa, trafiğe, kapanan tüm yollara aldırmadan kilometrelerce yürüyen halk bu yeni yasaya “Dur” demek için oradaydı.

Gösteri bitiminde kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın