Hızlı, etkin ağrı kesici ve kas gevşetici : TECAR

Gelişmiş ülkelerde yeni uygulanmaya başlanan bir metot olan Odaklanmış Radyo Frekans Terapisi’nin (TECAR) sağladığı faydaları, hangi türde rahatsızlıklarda ve ne kadar uygulandığını kullanıldığını Or-Ahayim Hastanesi Uzman Fizyoterapist Hayrettin Horoz’a sorduk.

Hızlı, etkin ağrı kesici ve kas gevşetici : TECAR

Eti Varon

 

Nedir Tecar terapi, kısaca anlatır mısınız?

Tecar terapi, TR-terapi (Targeted Radiofrequency Therapy), odaklanmış radyofrekans terapisi denilen tedavi,  yine gelişmiş ülkelerde yeni uygulanmaya başlayan bir metot. Bu metotta yüksek frekanslı elektromanyetik enerji transferiyle derin dokuda hipertermi (ısı artışı) meydana getirmek amaçlanıyor. Bilimsel olarak kanıtlanmış olan bu yöntem ile hızlı ve etkin ağrı kesici, kas gevşetici ve ödem çözücü etkiler ortaya çıkıyor.

Bu tedavi ile ne tür etkiler ortaya çıkıyor?

Odaklanmış radyofrekans tedavisi ile hipertonik kas liflerinde hızlı bir gevşeme sağlanır. Bu myorelaksan etki doku beslenmesindeki hızlı artış ve vazodilatasyona ( damarlarda genişleme) dayanır. Lokal kan dolaşımının artışı ile de lenfatik drenaj hızlanır ve ödemde azalma sağlar. Bu terapinin oluşturduğu kas gevşemesi, ödemde azalma hastanın ağrılarında da hızlı ve etkin bir azalma meydana getirir.  Doku metabolizmasındaki iyileşme, tedavi konseptinin doğal ve önemli bir sonucu olarak gerçekleşmekte.  Bu sayede, yumuşak doku travmalarında ve postoperatif hematomlarda (operasyon sonrası kanamalarda) kısa sürede gözle görülür bir iyileşme kaydedilir.

Hangi tür rahatsızlıklarda uyguluyorsunuz?

ESWT’den farklı olarak; bel ve boyun ağrılarında rahatlıkla uygulayabiliyoruz. Bunun yanı sıra lokal kas spazmlarında, miyaljilerde, karpal tünel sendromunda ve özellikle gonartroz, koksartroz gibi diz ve kalça eklemi kireçlenmelerinde iyi sonuçlar alıyoruz. Odaklanmış radyofrekans terapisi, uygulamanın etkileri ve fizyoterapistin manuel becerilerinin kombinasyonları ile şekillenen benzersiz ve yeni bir tedavi konseptidir. Bu yöntemin etkileri hızlı şekilde ortaya çıkmakta olup, uzun süreli olarak devam etmektedir.

Uygulama sıklığı ve seans sayısı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Hastadan hastaya değişmekle birlikte boyun ve bel uygulamalarında 6-10 seans, haftada 2-3 kez uygulanması yeterli olmaktadır.  Bu tedavi; diğer klasik fizik tedavi uygulamalarından daha etkili olduğu için seans ve zaman ve uygulama süresi açısından neredeyse yarı yarıya tasarruf sağlanmaktadır. Örneğin 15-20 seans yerine 6-10 arası seans uygulamaktayız.  Diz ve kalça uygulamalarında da yine 6-10 seans yeterli olmaktadır.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın