Compass doganbaruh

‘Sapiens’: İsrailli yazarın kitabı film olacak

İsrailli Tarih Profesörü Yuval Noah Harari’nin en çok satan kitabı ‘Sapiens’ ünlü yönetmen Ridlet Scott ve Asif Kapadia’nın liderliğinde beyaz perdeye geliyor.

Orijinal adı ‘Sapiens: Ademoğlunun kısa hikayesi’ olan kitap Türkçeye, ‘Hayvanlardan Tanrılara SAPİENS’ olarak tercüme edilmiş ve ülkemizde de satış rekorları kırmıştı.

Filmi sinemaya uyarlayacak olan yönetmenlerden  Ridley Scott  daha evvel yaptığı, Alien, Blade Runner; Asif Kapadia ise, Amy Winehouse’un hayatını anlatan belgesel Amy ile  tanınmıştı. 

İsrailli profesör Harari, tarih öncesi dönemden modern çağlara insanoğlunun hikayesini anlattığı  Sapiens’i, aslında Kudüs Üniversitesinde ders verdiği  öğrencilerine ders kitabı olarak kaleme almıştı.  Ancak daha sonra kitap dünya çapında meşhur olmuştu.  Hollywood Reporter haberinde, belgesel tarzında olan kitabın filminin bir hikaye şeklinde mi yoksa orijinal tarzında mı işleneceği konusunda kesin bir açıklama yapmadı. Ancak hem hikaye hem belgesel tarzında olabileceği bu kararın daha verilmediği belirtildi.  Kapadia da  kitap hakkında yaptığı yorumda şunları belirtti: “Bu kitap bizim dünyaya bakış açımızı değiştirdi. Bu değişim insanın doğaya adaptasyonuna da örnek olmalı. Bu adaptasyon kim olduğumuz, nereden geldiğimiz ve nereye gittiğimiz hakkında bize bir uyarı  mesajı olmalı.”

Sapiens dünya çapında 8 milyon sattı ve 2011’de ilk yayınından bu yana 30 farklı lisana tercüme edildi.

 

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın