Dünyanın en gelişmiş, kuvvetli ve başkalarını etkileyici ülkeleri

US News and World Reports’un hazırladığı rapor, dünyanın gelişmiş, güçlü ve global manada etkileyici ülkelerini sıraya dizdi.

Ortalama yaşam süresi, eğitim ve kişi başına düşen GSMH seviyesi ile dikkat çeken İsrail, Güç kategorisinde  listede sekizinci, ardından Suudi Arabistan geliyor.

US News and World Reports raporunu hazırlarken 80 ülkenin ekonomik verilerini esas aldı. Dünya Bankasının verileri gibi referans sayıları esas alan rapor, ülkeleri; yabancı yatırımların oranı, GSMH, yabancı turist geliri gibi kriterlerde değerlendirdi ve dokuz farklı kategoride 65 indikatörü ortaya koydu. Ardından ABD çapında örneklenen katılımcılara söz konusu  dokuz kategori kapsamında fikirleri soruldu.

Söz konusu dokuz kategori şunlardı: “Macera, Vatandaşlık hakları, Kültür Etkisi, Girişimcilik, Kültür Mirası, Liderlik, İş dünyasına sağladığı özgürlük, Güç ve Refah düzeyi.

İsrail  Güç kategorisinde özellikle askeri, politik gücü ve dünyaya yaydığı teknolojisi ile sekizinci. İsrail iki sene arka arkaya sekizinci olduğu listede en az puanı liderlik konusunda aldı.

İşte Güç Kategorisinde ilk 10 ülke

 

ABD

Rusya

Çin

Almanya

İngiltere

Fransa

Japonya

İsrail

Suudi Arabistan

Birleşik Arap Emirlikleri

 

Ancak yaşanacak emekli olabileceğiniz en iyi ülke gibi indikatörlerde, katılımcıların  İsrail’e verdiği puan düşük oldu.  Bu konuda en iyi 80 ülke arasında İsrail 30. olurken, Kanada, Almanya ve Kuzey Avrupa ülkeleri ilk sıralara yerleşti.   Yaşanacak en iyi ülke sıralamasında yine birinciliği İsviçre aldı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın