Martin Luther’in Yahudileri eleştiren mektubu açık arttırmada

500 yıl evvel Protestan Profesör Martin Luther tarafından kaleme alınmış, mektupta Luther belli Yahudileri hedef göstererek ‘Onlar bizim bildiğimiz Yahudiler değil, onlar şeytanın bu dünyada vücut bulmuş hali’ ifadesini kullanmıştı.

Martin Luther’in Yahudileri eleştiren mektubu açık arttırmada

Ancak Hıristiyan tarihi araştırmacıları, Luther’in eski bir müttefikini eleştirdiği mektubun antisemit olarak algılanmasının yanlış olduğunu belirtiyor.

Mektup 1543 yılında Berlin’deki St Nicolas Kilisesi yönetimine yazılmış.  St Nicolas Kilisesi Luther’den resmi bir yazı ile İncil’deki bazı ifadeleri yorumlamasını istemiş.  Luther’in eski bir dostu olan John Agricola, söz konusu ifadeleri referans olarak göstererek Almanya’da yaşayan Yahudilere iyi davranılmasını sağlamış.

Luther,  bugün 300 bin dolardan satılması beklenen mektupta Agricola’yı eleştiriyordu.  Akademisyen Eric Metaxas, Hristiyan aleminde Katoliklere karşı bir isyan niteliğinde olan Protestan inancının yayılmasında büyük rolü olan Luther’in, mektuptaki ifadelerini antisemit olarak değerlendirmemek gerektiğini belirtiyor.  Yaşlılığında  hasta  Luther’in  daha Yahudi karşıtı olduğunu kabul eden Metaxas, Luther’in Yahudi düşmanlığının 16 yüzyıl ve 21 yüzyıl antisemitizminden çok farklı olduğunu, Luther’in aslında sadece Yahudilerin Hıristiyanlığa geçmeyi reddedeceğini bildiği için endişe duyduğunu açıklıyor. 

Boston Üniversitesi Teoloji Profesörü Christopher Boyd Brown da, Luther’in asıl eleştirdiğinin  ise Judaism ile Hıristiyanlık arasındaki bazı temel farklar olduğunu, insani bir nefretin söz konusu olmadığını belirtiyor.

 

  

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın