Türk Yahudi Toplumundan haberler

Türk Yahudi Toplumundan haberler

Hasköy Abudara Sinagogunda kitap tanıtımı

10 Temmuz Salı günü Hasköy Abudara Sinagogunda Kültürel Mirası Koruma Derneğinin kitap tanıtımı gerçekleşti.

Kültürel Mirası Koruma Derneği ve Anadolu Kültür tarafından 2015-2016 yıllarında Adana, Bursa, Elazığ, İzmir, Kayseri ve Niğde’de gerçekleştirilen risk altındaki kültürel varlıklarımızın inceleme, belgeleme, araştırma ve değerlendirme çalışmalarının ürünü olan yayın dizisinin ilk altı kitabı çıktı.

Eşsiz bir kültürel zenginliğe sahip olan Anadolu pek çok farklı uygarlığın ekonomik, sosyal, dinsel, sanatsal üretimi ile daha da zenginleşti.

Söz konusu kitaplar yıllarca ihmal edilmiş, sahipsiz kalmış, her türlü tahribata açık ve artık kaybolmaya yüz tutmuş durumdaki Anadolu toplumlarının mimari mirasının belgelenmesi, pek çok yönden araştırılması, anlaşılması ve geleceğe taşınabilmesi için hazırlandı. 

Kitap serisinin ana hedefi, risk altındaki kültürel mirasımızın korunması için acil müdahale gerekliliğini tekrar hatırlatmak, bununla ilgili yöntem geliştirmek için tartışma başlatmak, inceleme, araştırma ve değerlendirme içeriği ile koruma ile ilgili kurum ve kuruluşlara sağlıklı ve bütüncül bilgi aktarmakta.

Başarılar dileriz

İstanbul Kadıköy Lisesini üçüncülükle bitiren cemaatimizin başarılı gençlerinden Erol Azuz, Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden birincilik ile mezun oldu.

Azuz’un bitirme tezi öncelikle Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği Ulusal Kongresine katılmaya layık bulundu ve en başarılı 20 proje arasına girdi. Ardından akademik

bir dergi olan Gazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dergisinde yayınlaması için hakem heyetine gönderildi.

Caddebostan Sinagogunda dört sene boyunca mezamerlik yapan, diğer sinagoglarda da peraşalar okuyan Erol Azuz aktif olarak yine Caddebostan Sinagogunda her Şabat günü Gemara/Talmud dersleri vermekte.

 

Golden Age’liler Burgazada’da buluştu

25 Haziran - 4 Temmuz tarihleri arasında Golden Age dostlarından bir kısmı Burgazada Tatil Evine konuk oldular. 

Anadolu yakası ve Avrupa yakasından Golden Age Komisyonu Başkanı Sara Hazak ve komisyon üyeleri eşliğinde gelen misafirleri Burgazada Tatil Evinin Müdiresi Ventura Gönceer her zamanki güler yüzü ile karşıladı. 

Adada geçirdikleri on gün boyunca yaptıkları sıcak sohbetler, havuz ve  deniz sefaları, iskelede gezintiler, personelin samimiyeti eşliğinde sunulan lezzetli ikramlar tatile renk kattı. Hafta boyunca Golden Age Komisyonu gönüllüleri de kendilerini yalnız bırakmadı ve ziyaret etti.  

Tatilin son günü yine Golden Age Komisyonu hanımları eşliğinde istemeyerek de olsa evlerine gitmeye hazırlanan katılımcılar böylesine güzel bir haftayı  yaşattıkları için yöneticilere, Burgazada Tatil Evi personeline ve Müdür Ventura Gönceer’e teşekkür edip, gelecek sene tekrar gelmek istediklerini ilettiler. 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın