Kudüs’te TİKA faaliyetlerine kısıtlama gündemde

İsrail medyasına göre Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’deki faaliyetlerine kısıtlama getirilmesi planlanıyor.

Kudüs’te TİKA faaliyetlerine  kısıtlama gündemde

İsrail basınında yer alan haberlerde, üç Arap ülkesinin, İsrail’i TİKA’nın faaliyetleri konusunda uyardığı, İsrail Ulusal Güvenlik Konseyinin de alınması gereken önlemlere dair bir rapor hazırladığı bilgisi yer aldı.

Raporda Türkiye’deki İslamcı sivil toplum kuruluşlarının (STK) Doğu Kudüs’te önde gelen binlerce Filistinli için özel programlar ve Türkiye’ye geziler düzenlediği, Türkiye’den de Kudüs’e geziler düzenlediği aktarıldı. Mescid-i Aksa protestolarında Türkiye’nin büyük etkisinin olduğunu ileri süren raporda Türkiye’nin Kudüs’te gözle görülür bir nüfuz alanı oluşturduğu ifade edildi.

Geçtiğimiz ay Haaretz gazetesine konuşan İsrailli bir yetkili Türkiye’nin TİKA gibi kuruluşlar aracılığıyla Doğu Kudüs’te emlak satın almaya çalıştığını, ama Filistin Yönetimi’nin burada yeni bir ‘toprak ağası’ istemediğini belirtmişti.

Kudüs Evkafı’nın Eski Vaaz-Rehberlik Direktörü Şeyh Raid Daana, TİKA’ya ve Türkiye’nin Kudüs’te yaptığı her işe karşı şiddetli bir kampanyanın var olduğunu belirterek, “İsrail, Kudüs’te çalışan her tarafa savaş açıyor. Çünkü şehri Yahudileştirmek istiyor” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, İsrail’in saldırgan tutumunu sürdürdüğünü belirtirken Kudüs’te çok fazla gerginlik olduğunu, yasadışı yerleşimlerin sürdüğünü ve masum insanların öldürüldüğünü ifade etmişti.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın