Compass doganbaruh

Çin’den Ortadoğu’ya yardım paketi

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, Ortadoğu ülkelerine 20 milyar dolar kredi ve 1 milyon 600 bin dolar mali yardım içeren yeni bir destek paketi açıkladı.

Çin’den Ortadoğu’ya yardım paketi

Pekin’de 21 Arap ülkesinin temsilcisiyle bir araya gelen Çin Devlet Başkanı Şi, açıkladığı yardım paketinin amacının bölgenin büyümesini canlandırmak olduğunu belirtti. Şi, kalkınmanın birçok güvenlik sorunun çözümünde kilit bir rolü olduğunu belirtti ve “Birbirimize samimi bir şekilde yaklaşmalıyız. Farklılıklardan korkmamalı, sorunları ötelememeli ve dış politika ile kalkınma stratejisinin her bir açısını etraflı bir şekilde tartışmalıyız” dedi. Şi, işbirliğinin petrol, gaz, nükleer enerji ve temiz enerjiyi kapsayacağını belirtti.

Pekin yönetimi, son dönemde Ortadoğu ile ekonomik ilişkilerini yoğunlaştırıyor. Arap ülkeleri, Çin ile Orta ve Güneydoğu Asya arasındaki güçlü ticaret yollarını birbirine bağlamayı hedefleyen “Kemer ve Yol” projesinde önemli bir rol oynuyor.

Çin lideri açıklamasında, İsrail-Filistin sorununun çözümünde taraflara uluslararası mutabakata saygı duyma ve sorunu adil bir şekilde çözme çağrısı yaptı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın