Amazon neo-Nazilerin para kazanmasına yardımcı mı oluyor?

İnsan hakları örgütleri, alışveriş sitesi Amazon’u, ırkçıların Nazi temalı ürünler satarak para kazanmasına göz yummakla suçluyor ve daha sıkı bir şekilde denetlenmesi gerektiğini savunuyor.

Amazon neo-Nazilerin para kazanmasına yardımcı mı oluyor?

Dünya çapında hizmet sağlayan alışveriş sitesi Amazon, yeni yayınlanan bir araştırmaya göre Nazi temalı ürünlerin satışına izin vererek ırkçıların ve nefret gruplarının para kazanmasına aracılık ediyor.

ABD merkezli Partnership for Working Families (Çalışan Aileler için Ortaklık) ve Action Center on Race and the Economy (Irk ve Ekonomi üzerine Eylem Merkezi) adlı iki örgütün yürüttüğü araştırmaya göre üzerinde Nazi imgeleri olan kıyafetler, takılar ve askeri ürünler bu gruplar tarafından satılıyor ve gruplar böylece kendilerine mali fon yaratıyor. Söz konusu gruplar kendi görüşlerini savunan müzik ve kitapları da Amazon üzerinden satabiliyor.

Rapora göre Amazon’un zayıf ve uygulamada yetersiz ilkeleri ırkçılara, İslam ve Yahudi düşmanı gruplara kendilerine fon yaratma ve görüşlerini yayma fırsatı veriyor.

Amazon’un ilkeleri arasında “Nefret ve şiddeti, ırksal, cinsiyetçi ya da dini hoşgörüsüzlüğü öven ve teşvik eden grupların ürünlerinin yasak olduğu” belirtiliyor. Ancak araştırmaya göre bu ilkenin uygulamasında Amazon zayıf ve yavaş kalıyor.

Raporu hazırlayan kurumlar Amazon’a nefret gruplarına karşı net bir duruş sergilemesi ve bu grupların kâr elde etmelerini durdurması çağrısı yaptı.

Suçlamalar üzerine açıklama yapan Amazon, bazı satış listelerini kaldırdığını ve site kurallarına uymayanlara karşı hızla harekete geçileceğini açıkladı. Şirket, neo-Nazi müzisyenlerin şarkılarının da online müzik dinleme sisteminden çıkarılacağını belirtti.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın