Compass doganbaruh

Kamptaki reklama büyük tepki

Avusturyalı gözlük firması reklam görselinde Hırvatistan’daki Nazi kampını kullanınca, büyük tepki gördü.

Kamptaki reklama büyük tepki

Avusturyalı gözlük şirketi, çekimlerini Nazi kampında gerçekleştirdiği son reklam kampanyasını yayından kaldırdı ve özür diledi.

Valley Gözlükleri, son koleksiyonu için Hırvatistan’daki Jasenovac Kampını ve kampta hayatını kaybeden on binlerce kişi anısına yapılan çiçek şeklindeki anıtı kullanınca, sosyal medyada büyük tepki gördü.

Şirketin Genel Müdürü Michael Crawley, çekim yaptıkları yerin bir ölüm kampı olduğunu bilmediklerini belirterek, “Kimseyi gücendirmek istemedik. Biz saygılı bir firmayız. Gücendirdiğimiz herkesten özür dilerim” dedi.

Zagreb’in 100 kilometre kadar güneydoğusunda yer alan Jasenovac Kampı, uzun süre, ülkenin Nazi işbirlikçisi rejimi Ustasha tarafından kullandı. Kampta, faşizm karşıtı Hırvatlar, Sırplar, Romanlar ve Yahudiler olmak üzere yüz binlerce kişi öldürüldü. Kampta hayatını kaybedenlerin tam sayısı bilinmemekle beraber, Sırp kaynaklarına göre, kurbanların sayısı 700 bini buluyor.

Hırvatistan’ın yaklaşık 40 bin olan Yahudi nüfusunun, yüzde 75’i Ustasha rejimi tarafından katledildi. Günümüzde Yahudiler, ülkenin 4,2 milyonluk nüfusunun yüzde 1’inden daha azını oluşturuyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın