Avusturya’dan İran’a: “İsrail’in var olma hakkı sorgulanamaz”

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Viyana’da İran Cumhurbaşkanı ile gerçekleştireceği özel bir görüşme öncesi yaptığı açıklamada, “İsrail’in var olma hakkının sorgulanmasının ya da yok edilmesi çağrısı yapılmasının kesinlikle kabul edilemez olduğunu” söyledi.

Geçtiğimiz hafta İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile özel görüşmesi öncesinde basın mensuplarının karşısına çıkan Kurz, Holokost’un inkâr edilmesini ve antisemitizmi şiddetle kınadığını dile getirdi.

Kurz, “İsrail’in endişeleri ciddiye alınmalı. Avusturya, İsrail’in ve vatandaşlarının güvenliğine koşulsuz önem göstermektedir. Bu anma yılında, özellikle tarihi sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Her tür ve şekildeki antisemitizmi ve Holokost’u küçümseyen ve inkâr eden tavır ve söylemleri şiddetle kınıyoruz” dedi.

Kurz, Ruhani ile görüşmesi sonrası İngilizce olarak attığı tweet’inde İran Cumhurbaşkanı’na İsrail’in güvenliğinin ülkesi için “tartışma konusu dahi olamayacağının” altını özellikle çizerek söylediğini ve “İsrail’in var olma hakkının sorgulanmasının ve Holokost’u önemsiz gibi göstermenin kesinlikle kabul edilemez olduğunu” vurguladığını yazdı.

Küçük koalisyon ortağı, 1940’larda eski Naziler tarafından kurulan ve antisemit kökenleri olan aşırı sağ eğilimli Özgürlük Partisi olan Kurz, haziran ayında İsrail’i ziyaret etmiş ve ziyaretinde Yad Vaşem Holokost Müzesine resmi, Ağlama Duvarına da özel bir ziyarette bulunmuştu. İsrail, Özgürlük Partisini boykot ediyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın