Ağlama Duvarında yeni eşitlikçi bölüm yapımı bakanın istifasıyla ertelendi

Kudüs’teki Ağlama Duvarında kadın ve erkeklerin birlikte ibadet edebilecekleri sürekli bir bölüm yapımı, kararı verecek komiteden aşırı sağcı bir bakanın daha istifa etmesiyle yine ertelendi. Böylece, geçtiğimiz hafta içinde, bu komiteden aynı sebeple istifa eden bakan sayısı üç oldu

Ağlama Duvarında yeni eşitlikçi bölüm yapımı bakanın istifasıyla ertelendi

Aşırı sağcı Şas Partisinden Dini İşler Bakanı David Azoulay pazar günü, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya verdiği istifa mektubu ile, eşitlikçi bir alan inşa edilmesi kararının komite toplanmadan önce verildiği gerekçesini öne sürerek komiteden istifa etti.

Gelişmeler sonucunda, Azoulay’ın yerine biri atanana dek komitenin toplanmasının beklenmediği ve inşaatın erteleneceği söylendi.

Kültür Bakanı Miri Regev’in vicdani sebepler ve Yahudi geleneğine aykırı bulduğu için görevine devam edemeyeceğini açıklayarak komite başkanlığından istifasının ardından İsrail meclisi Knesset, komitenin başkanlığına Netanyahu’yu atamıştı.

İdeolojik sebeplerle görevi bırakan Adalet Bakanı Ayelet Shaked’in yerine Enerji Bakanı Yuval Steinitz getirilmişti.

İstifaların ardından yeni kişilerin hemen atanmasının aslında Netanyahu’nun bu kararı almış olduğunu gösterdiğini söyleyen Azoulay, “Gerçekte, komite henüz toplanmadan ve üzerinde görüşülmesi gereken konuları değerlendirmeden önce karar verilmiştir” dedi.

Kudüs’ün Sefarad Baş Hahamı Shlomo Amar geçtiğimiz hafta, ‘tapınağımızın kalıntıları için harekete geçmek ve reformist Yahudilere Kotel’in bir kısmının verilmesine alet olmamak’ için Azoulay’ı komiteden istifa etmeye davet etmişti. Daha önceleri İsrail Sefarad Hahambaşılığı görevini de yürütmüş olan Amar ayrıca geçen hafta, Batı Duvarı boyunca kadın erkek birlikte ibadeti kesinlikle yasaklayan bir karar açıkladı ve “Çok iyi bilinmesine rağmen, kanunu tekrarlamak isterim. Batı Duvarının tamamı kutsal bir bölgedir ve bu bölgede din çalışmaları yapılan her yerde sinagog kuralları geçerlidir. Kimsenin kutsal bir alanı çiğnemeye, Şabat veya bayramları hiçe saymaya ve kadın ile erkeklerin birlikte dua etmesine izin vererek kuralları yıkmaya hakkı yoktur” dedi.

Yeni bölüm inşası kararının temelleri 31 Ocak 2016 tarihinde, Duvarın Kadınları adındaki feminist grubun yıllardır yoğun baskısı altındaki hükümetin ‘Batı Duvarı tavizi’ diye adlandırılan noktaya gelmesine dayanıyor.

Hatırı sayılır kişiler ve liberal Yahudi liderler ile 2012 yılından beri uzun pazarlıklarla, şimdiki geçici alanın aksine kalıcı çoğulcu bir alan yaratılması görüşmeleri başlanmıştı. Planın diğer kilit noktaları, cinsiyet ayrılarak ibadet edilen kısım ve diğer kısımların tek bir girişten içeri alınması ile karışık ibadet edilen alanın kontrolünü çoğulcu Yahudilerden oluşan bir grubun takip etmesi bulunuyordu.

25 Haziran 2017’de tek giriş ve ayrı bir yönetim grubu girişimlerini donduran Netanyahu, kalıcı bir alan inşasına devam etme sözü vermişti. İnşa edildiği takdirde, 2000 yılından beri liberal Yahudilerin dua ettikleri bölüm hissedilir derecede genişleyecek. Aynı şekilde, 2013 yılından beri en kutsal günlerde kurulan geçici platform da artık kullanılmayacak.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın