Compass doganbaruh

Filistin ders kitaplarına antisemitim kontrolü

İngiltere, Filistin ders kitaplarını antisemit söyleme karşı mercek altına alacak.

Filistin ders kitaplarına antisemitim kontrolü

İngiliz devleti ve Filistin eğitim sistemine katkı sağlayan bağışseverler, Filistin Yönetiminde ilköğretimde okutulan kitaplarda olası Yahudi ve İsrail düşmanlığı propagandası konusunda daha dikkatli olacak.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Komisyonu ve Avam Kamarası üyesi   Alistair Burt  konu ile ilgili olarak parlamentoda yaptığı konuşmada, “Eğitimde genç dimağları nefretle zehirlemek gibi bir durum söz konusu olamaz” şeklinde konuştu.

Burt şunları belirtti: “Filistin halkına yardım etmeye devam edeceğiz ancak Filistin ders kitaplarında herhangi bir nefret söylemi propagandası görürsek Filistin Yönetimi karşısında bizi bulacaktır.

Halihazırda gerekli bir kontrol sistemini yürürlüğe koymak için diğer yardımseverler ile konuyu tartışmaktayız.

Tüm kitap incelemeleri objektif, ayrıntılı olarak yapılacak nefret söylemine rastlandığında kanıtları ile rapor tutulacak.”

Filistin ders kitaplarındaki Yahudi düşmanlığı İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasının gündemine Milletvekili Joan Ryan’ın talebi üzerine geldi.

İşçi Partisinin İsrail Dostları grubunun da bir üyesi olan Ryan, son dönemlerde Filistin ilköğretim sisteminde radikalizmin arttığını gösteren bir raporu meclise sunmuştu.

Filistin ders kitapları geçmişten bu yana  küçük çocuklara İsrail ve Yahudi düşmanlığı propagandası yapmakla sabıkalı. Çeşitli uluslararası gözlem kuruluşları şimdiye kadar kitaplardaki onlarca nefret söylemini basına bildirdi.

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın