Renklerle her yer ışıl ışıl

Çoğumuzun en sevdiği mevsim sonunda geldi. Çocuklar ışıl ışıl parlayan güneş altında koşturuyor, etrafta kuşlar ve doğanın sesi ruhumuzu besliyor. Ilık rüzgâr hafifçe tenimize dokunuyor. Her yer rengârenk çiçekler ve bitkilerle dolu, mis gibi kokuyor. Öylesine güzel bir dönem ki bu dönem, hem dışarıda eğlenip, hem de öğrenmeye devam edebiliriz.

Renklerle her yer ışıl ışıl

Vivet Pitelon Sparkes*

 

Kendinizi ailenizle beraber bir deniz kenarında düşleyin, dalgaların sesi kıyıya vururken ayağınıza takılan değişik boydaki ve renkteki taşları toplayın.

Pikniğe gittiğinizi hayal edin, etrafınıza dikkatlice bakın, böcekler, kuş sesleri, kelebekler. Çocuğunuza gözüne takılan hayvanları sorun. Uçuyor mu? Yürüyor mu? Yüzüyor mu? Renkleri nasıl? Kelebekleri takip edin, çiçeğe konmasını bekleyin ve renklerini inceleyin. Doğanın size eşlik etmesine izin verin. Siz doğayla bütünleştikçe, mutluluk sizi ve ailenizi saracaktır.

Yaz mevsimi neleri çağrıştırıyor diye düşünürken aklıma oğullarım, Jim ve Adam’ın en çok sevdiği etkinliklerden biri geliyor ve sizlerle paylaşmadan edemiyorum. Aktiviteyi yaparken, hoşunuza gideceğini umut eder, kahkaha dolu, bol dinlenmeli ve eğlenceli bir yaza merhaba demenizi dilerim!

Çocukların yaratıcılığını besleyip geliştirirken eğlenmelerini sağlayan çeşitli öneriler sunduğum STEAM Nedir? kitabımdan bu ay sizin için Renkli Papatyalar Deneyini seçtim:

 

RENKLİ PAPATYALAR DENEYİ

Kazanımlar

Sabır ve gözlem yeteneklerinin geliştirilmesi.

İlk gün her saat, sonra her gün not tutulup değişikliklerin gözlemlenmesi.

Gerekli malzemeler

6 cam şişe (artık materyal olarak pet şişe de kullanabilirsiniz)

Kırmızı, mavi, sarı, lacivert, portakal rengi gıda boyası

Su

Papatyalar ya da beyaz karanfiller

Makas

Yapılışı

Şişeler suyla doldurulur. Her bir şişeye ayrı bir gıda boyası katılır. Şişelere papatyalar konulur ve beklenir.Zaman geçtikçe papatyaların taç yapraklarının renklerinin değiştiği gözlemlenir.

Böylece öğrenciler, hem çiçeklerin suya ne kadar ihtiyacı olduğunu görür hem de çiçeklerin suyu emerek renkleri suyla yapraklarına taşıdığını gözlemler.

 

*Ulus Özel Musevi Okulları Anaokulu Öğretmeni / STEAM Danışmanı

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın