Alüminyum Hurda Geri Dönüşüm

Yabancı basın seçim sonuçlarını nasıl değerlendirdi?

24 Haziran seçimlerinin sonuçları yabancı basınında da ilk gündem maddeleri arasında yer aldı.

Yabancı basın seçim sonuçlarını nasıl değerlendirdi?

Amerikan Wall Street Journal gazetesi "Erdoğan daha güçlü bir Türkiye sözü verdi" dedi. Haberde, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimden ezici bir zaferle çıktı. Seçmenler, ülkeyi 15 yıldır yöneten Erdoğan'a ve giderek otoriterleşen yönetim biçimine destek verdi" ifadeleri yer aldı.

Rusya'nın Kommersant gazetesi, seçimlerin Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın politikalarına hala bir alternatif göremediğini ortaya koyduğu yorumunu yaptı.

İngiltere’de Guardian gazetesinin yazarlarından Simon Tisdall, Erdoğan’ın son seçim zaferiyle hızla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Cumhurbaşkanı Şi Jinping tarzında yönetim biçimini benimseyen otokrat liderler kulübüne girdiğini belirtti.

İsrail gazeteleri ise Erdoğan'ın yetki alanının genişlediğini vurgularken, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin düzelmesi olasılığına dikkat çekti. Yediot Ahronot'tan Smadar Peri seçimin ardından Erdoğan'ın İsrail'e yönelik sert tutumunu yumuşatacağını savundu. Peri, Erdoğan'ın sert tutumuna rağmen, ipleri bir aşamada gevşeteceği anın geleceğini ve İsrail ile ilişkileri onarmaya yavaş yavaş başlayacağını zira "Türkiye'nin İsrail için çok önemli olduğunu" yazdı.

Haaretz gazetesinden Zvi Barel ise "Türkiye, yetkilerinin sınırlanmasını kabul etmeyen bir cumhurbaşkanı yönetiminde otoriter yönetimin uygulandığı bir devlet olacak" ifadelerini kullandı.

Yunan basınında ise yorumcuların çoğu "Erdoğan'ın yeni Cumhurbaşkanlığı döneminde Batıya karşı daha ılımlı olacağı ve iç siyasetteki kutuplaşmaları gidermek amacıyla daha dengeli bir siyaset izleyeceği" yönünde görüşleri paylaştı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın