Alüminyum Hurda Geri Dönüşüm

Yezidi kız 4 yıl kölelikten sonra babası ile buluştu

IŞİD’li teröristlerin elinde dört yıl esir olarak kalan reşit olmayan kız sonunda babasına kavuştu. Yezidi Baba, Irak’taki köyüne teröristlerin 2014’teki saldırısında tüm ailesini kaybetmişti.

Yezidi kız 4 yıl kölelikten sonra babası ile buluştu

El Arabiya gazetesinin İngilizce edisyonunda çıkan habere göre, Yezidi Baba kızına kavuştuğu anda gözyaşlarını tutamadı.

Haberi dünyaya geçen, kendisi de Yezidi olan  insan hakları örgütü yetkilisi Nadia Murad, baba ve kızın el ele fotoğraflarını twitter hesabından paylaştı.  Nadia Murad, kızın ve babanın isimlerini açıklamadı ancak resimlerden kızın reşit olmadığı anlaşılıyordu.

Kökeni bir  tür Zerdüşt inancına dayanan Irak’taki Yezidi toplumu 4000 yıldır, tarihte Mezopotamya olarak geçen bölgede varlığını sürdürüyor. Ancak geçen yüzyıllar içinde kültür,  İslam ve Hristiyanlık inancının kavramları ile entegre oldu.

Radikal IŞİD örgütü militanları Irak’ta  Yezidileri inançlarına düşman olarak görüyordu. Militanlar Yezidi köylerini yağmalayarak erkekleri öldürüyor, kadınları ve çocukları ise esir olarak alıyordu.

BM Ağustos raporunda belirtildiğine göre, radikal militanlar şimdiye kadar  1500 Yezidi’yi  öldürüldü, 3000’i ise esir aldı.  Dünyada yaşayan 1,5 milyon  Yezidi’nin 550 bini Irak’ta yaşıyordu. Ancak 400 bini savaşta ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın