Messi mi, Ronaldo mu?

Messi mi, Ronaldo mu?

On yıldır çeşitli aralıklarla birbirimize sorduğumuz soru, Dünya Kupası ile birlikte bir kez daha futbol gündemine girdi... Ronaldo mu yoksa Messi mi? Hangisi daha iyi? Yoksa ikisi de tarihin gelmiş geçmiş en iyi futbolcuları mı?

Biri Portekizli diğeri Arjantinli bu iki süper yetenek, bir futbolcuya verilebilecek en prestijli ödülü son on yılda beşer kez evlerine götürdü. Real Madrid ve Barcelona formaları giymeleri nedeniyle birbirlerinin doğal rakibi olan Ronaldo ile Messi; tedarikçi firmalar değerlendirildiğinde farklı markaların yüzü oldu. Bununla birlikte Messi aile yaşantısıyla öne çıkarılırken, Ronaldo birlikte olduğu kız arkadaşları ve evlilik dışı çocuklarıyla gündemde kaldı. Gelgelelim aynı dönemde yaşadığımıza çok ama çok memnun olduğumuz bu iki yıldız, futbol tarihine dair birçok istatistiği yerle bir etti; birçok rekoru tarihe gömdü.

Rusya’da devam eden Dünya Kupası’nda çıktığı ilk maçta üstelik İspanya’ya üç gol birden atan Ronaldo, turnuvaya çok hızlı bir başlangıç yaptı. Maradona ile kendi arasında yapılan kıyaslamaları aşabilmek için üzerine Dünya Kupası’nı kazanma sorumluluğu bindirilen Messi ise, Ronaldo’dan saatler sonra oynadığı İzlanda maçında bir penaltı vuruşunu değerlendiremedi. Otoriteler; böylelikle 2018 Dünya Kupası özelinde ilk raundu Ronaldo’nun kazandığı yorumunu yaparken, son birkaç yılı Messi’den daha formda geçiren Portekizli futbolcunun bu turnuvada yıldızını daha çok parlatacağı öngörüsünde bulundu. Aynı zamanda Cristiano Ronaldo ile Brezilyalı Ronaldo arasındaki ‘Hangisi gerçek Ronaldo’ tartışmasını yeniden ısıtıp önümüze koyan futbol yorumcuları, söz konusu polemikte 33 yaşındaki yıldıza büyük paye verdi. Tabii elbette Cristiano Ronaldo’nun Real Madrid ile son üç yılda üç Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşaması ve Portekiz Milli Takımı ile 2016’da Avrupa şampiyonu olması ibrenin kendi lehine dönmesinde büyük rol oynadı. 

Messi ile Ronaldo arasında yıllardan bu yana yapılan karşılaştırmaların ilk döneminde Arjantinli futbolcu insanlara daha sempatik geliyordu. Ancak son dönemde şemsiye tersine dönmüş durumda... Kimileri, yeteneklerine hiçbir şey söyleyemediği Messi’nin sorunlu bir karaktere sahip olduğu değerlendirmesini yapıyor. Messi’nin becerilerinin Allah vergisi olduğu yorumunu yapan aynı kanaattaki futbolseverler, Arjantinli yıldızın kendisini geliştirmek adına çok fazla gayret sarf etmediğini, doğuştan gelen kabiliyetleri sayesinde ‘ekmek yediğini’ dile getiriyor. Madalyonun diğer yüzünde ise; ilk başlarda antipatik bulunan Ronaldo’ya şu son dönemde düzülen methiyelerin ucu bucağı yok... Fiziğini, süratini, kondisyonunu ve yeteneklerini 33 yaşına rağmen en üst seviyede korumasını bilen Portekizli futbolcu, şu sıralar birçoklarına Messi’den daha sempatik geliyor... Üstelik 4 yıl sonra Katar’da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası’nda 37 yaşında olacak olmasına karşın, milli takımıyla yine sahada yer alabileceği ifade ediliyor. 

Tarihi yeniden yazan iki futbolcunun hangisinin daha iyi olduğu tartışmaları süredursun, bu polemiğin hem Ronaldo hem de Messi kramponlarını rafa kaldırana kadar devam edeceği düşüncesindeyim. Ha, şu da bir gerçek; havaya kaldıracakları bir Dünya Kupası, onları hiçbir futbolcuyla karşılaştırılamayacak bir seviyeye çıkarır...

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın