Alüminyum Hurda Geri Dönüşüm

Türk Sefarad sanatçılarının Londra çıkarması

35 İstanbullu Sefarad sanatçı, eserleriyle İngiltere’nin başkenti Londra’da bir araya geliyor. ‘1492 Göke Sefarad Sanatçıları Karma Sergisi’ 2 Temmuz’da kapılarını açıyor.

Türk Sefarad sanatçılarının Londra çıkarması

1492 Göke Sefarad Sanatçıları Karma Sergisinin açılışı 2 Temmuz’da Londra’nın seçkin sanat galerilerden La Galleria Pall Mall’da gerçekleşecek. 7 Temmuz tarihine kadar sanatseverlere açık olacak sergi Yunus Emre Enstitüsü organizatörlüğünde Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliği, Türk Hava Yolları, Kültür ve Tanıtma Müşavirliği, Cervantes İspanyol Kültür Merkezi ve Türk - Osmanlı Sefarad Araştırma Merkezi işbirliği ile gerçekleşiyor. Londra Belediyesi de sergiye manevi olarak destek veriyor.

1492 Göke Sefarad Sanatçıları Karma Sergisi, 35 İstanbullu Sefarad sanatçının iştiraki ile gerçekleşecek olup cam sanatı, heykel, ebru, mozaik, seramik, takı, fotoğraf,  yağlıboya, suluboya ve akrilik resim gibi birçok sanatı barındırıyor. Dünyaca tanınmış ressam ve şair Habib Gerez serginin onur konuğu. Gerez sergide yer alacak yağlı boya eserlerinin yanı sıra sergiye ithaf ettiği ‘Sanat Benim Kaderimdir’ isimli şiiri ile katılıyor.

Serginin diğer onur sanatçıları Sefarad sanatında değerli katkıları olan ressam Esti Saul ile Eti Koen ve fotograf sanatını dünyaya başarı ile tanıtan değerli sanatçı İzzet Keribar. Sergide, Türk Osmanlı Sefarad Araştırma Merkezi Başkanı Silvyo Ovadya’nın arşivine ait Osmanlı’da Yahudi Kıyafetleri çizimleri ve aramızdan ayrılan değerli ebru sanatçısı Beki Almaleh’in ebru çalışmalarından örnekler de yer alacak.

Sergi açılışında Osmanlı makam ve Türk ezgileriyle bestelenmiş Ladino müziklerinden örneklerin yer alacağı bir mini konser de gerçekleşecek.

Küratörlüğünü ressam Terry Katalan’ın üstlendiği 1492 Göke Sefarad Sanatçıları Karma Sergisi, İstanbul ve Londra arasında bir kültür köprüsü olmayı ve tarihe sanat yoluyla bir kez daha ışık tutmayı hedefliyor. Çok sesli olan ve kültür şölenine dönüşmesi beklenen bu sergi Sefarad kimlikleri ile Türkiye’nin Londra’daki kültür-sanat yüzü olacak.

Sergiye katılan sanatçılar

Sara Aji (seramik), Dalya Anter Baruh (seramik), Rubi Asa (fotoğraf), Röne Aziz (resim), Lina Basmacı (resim), Eti Bahar (resim), Vladi Benbanaste (fotoğraf), Nora De Toledo Alev (cam sanatı), Kemal Eskenazi (fotoğraf), Milen Franko (resim), Elda Fresko (heykel), Habib Gerez  (resim), Mara Gülerşen (seramik), Sheila Niyego (resim), Verda Habib (resim), Sibel Hananel (mozaik), Süzet Haklı (resim), Sara Hatem (resim), Sera İlel (seramik), Terry Katalan (resim), Rosita Kasuto (enamel), İzzet Keribar (fotoğraf), Eti Koen (dokuma), Max Maçoro

(resim), Rosy Maçoro (heykel), Vivi Menase (enstalasyon), Yvette Mizrahi (takı mücevher), Silvyo Ovadya (Osmanlı Yahudileri illüstrasyon arşivi), Sara Özsarfati (resim), Moris Sabaner (resim), Esti Saul (resim), Virna Saul (resim), Tania Sisa (fotoğraf), Hilda Uziel (heykel), Tina Varon (cam sanatı).

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın