Girit’te Holokost’a ölen 263 Yahudi anılıyor

Girit eski Yahudi cemaatinin en son ferdi olan Kostas Papadopoulos, Naziler adaya Yahudileri toplama kampına götürmeye geldiğinde sadece iki yaşındaydı.

Girit’te Holokost’a ölen 263 Yahudi anılıyor

Tarih 29 Mayıs 1944’u gösteriyordu. O gün Alman Nazi gizli polisi 263 Yahudi’yi halkın arasından ayırarak, tutukladı ve Agia hapishanesine koydu.

 Tek suçları Yahudi olmaktı. 11 gün sonra tutuklu Yahudiler silahlı gardiyanlar eşliğinde Pire’ye gönderildi.

Ancak hiçbir mahkum ne Pire’ye ne de  büyük bir ihtimalle katledilecekleri Auschwitz Nazi kampına varabildi.  Nazi bayrağı taşıyan ve Almanlara malzeme taşıdığı bilinen gemi bir  İngiliz destroyeri tarafından torpillenerek batırıldı.  Geminin batırılmasını emreden İngiliz subay, kargo bölümündeki Yahudi mahkumlardan habersizdi. 

Girit Yahudilerinden sadece birkaçı  Hristiyan ailelerin yanında saklanarak ölümden kurtulabildi. Papadopoulos o günlerden kurtulabilen ve halen yaşayan tek Yahudi. 

Önümüzdeki pazar Girit Adası’nın en önemli sinagogu Etz Hayim’de savaşta ölen 263 kişi için bir anma töreni düzenlenecek. Törene tüm inançların temsilci ve takipçileri davetli. Törende 263 mum tek tek kurbanların isimleri zikredilerek, dua eşliğinde yakılacak.

Davetlilerin arasında Atina Baş Hahamı Rav Gabriel Negrin, Katolik ve Ortodoks din adamları,  İtalyan, Alman ve İsrailli konsoloslar var.

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın