Compass doganbaruh

14 yaşındaki kızın öldürülmesi sonrası yabancı düşmanlığı

Almanya’da geçtiğimiz hafta bir süredir kayıp olan 14 yaşındaki bir Yahudi kızın ölü olarak bulunması ve faillerin göçmen olmasının ortaya çıkması sonrası yabancı düşmanlığının artmasından endişe ediliyor..

14 yaşındaki kızın öldürülmesi sonrası yabancı düşmanlığı

22 Mayıs’tan bu yana kayıp olan kıza tecavüz eden ve ardından katleden saldırganın bir Iraklı göçmen, yataklık edenin de Türk asıllı göçmen olduğunun anlaşılması özellikle Müslüman göçmenlere  karşı bir tepki başlatabilir.

6 Haziran’da cesedi bulunan kızın katili, Iraklı işsiz ve göçmen kampında yaşayan bir genç idi. Başlangıçta iki gencin flört ettiği bildirilmesine rağmen daha sonradan olayların nasıl cereyan ettiği konusunda basına bir bilgi ulaşmadı.

Ancak yetkililer ve suç uzmanları, Almanya’ya sığınan binlerce Müslüman gencin, işsiz, umutsuz olduğunu, yabancısı oldukları, lisanını bilmedikleri bir kültürde dışlanmış olarak yaşadıklarını, dolayısı ile şiddete yönelmelerinin mümkün olduğunu belirtiyor.

Cinayetin hemen sonrasında bir açıklama yapan Yahudi Cemaati, basında çıkan Antisemitizm imasının aksine bir tutum sergiledi ve ‘Yahudi düşmanlığı’ ifadesini kullanmaktan kaçındı.

Halka itidal çağrısında bulunan açıklamada, soruşturmanın devam ettiği, önyargılarla sonuçlara varılmaması gerektiği belirtildi.

Ancak Alman medyası ve sosyologlar Yahudi Düşmanlığı bir yana ortada büyük bir kültür çatışması olduğunu, Ortadoğulu radikal inançlı bir göçmenin; teninin  küçük bir kısmını yazlık elbisesinden gösteren her kadına farklı bir şekilde baktığını belirtiyor.

Dolayısı ile sorun zaten var olan antisemitizm ve Müslüman düşmanlığından çok daha büyük.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın