Compass doganbaruh

Okul katliamından kurtulan öğretmene Anne Frank ödülü

Florida’da 17 kişinin öldüğü Douglas Lisesi okul katliamından kurtulan öğretmen Ivy Schamis, Anne Frank Merkezi tarafından onurlandırıldı.

Anne Frank Merkezi tarafından Yılın Öğretmeni seçilen Ivy Schamis, katliam sırasında öğrencilerine Holokost tarihi konusunda ders veriyordu.

Okulda öğrenci ve öğretmen 17 kişiyi öldüren ve okulun eski bir öğrencisi olan silahlı saldırgan, önce Holokost konusunun anlatıldığı Schamis’in sınıfına gelerek ateşe başlamış ardından diğer farklı iki sınıfa yönelmişti. 12 Haziran’da Anne Frank Merkezi’nin 22. kuruluş yılında yapılan törende,Schamis’in, Anne Frank’ın insani değerleri olan adalet ve eşitliğe inandığını ve etrafındakilere tıpkı Frank gibi daima ümidi öğütlediği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Schamis Hocanın, öğrencilerine  tarih bilgisini kullanarak bugünü nasıl anlayacaklarını öğrettiği ifade edildi.

Schamis de daha evvel yaptığı bir açıklamada ırkçılık ve şiddet konusunda şunları söylemişti: “Bu korkunç olay nasıl oldu? Biz çocuklara nefretle savaşmayı öğretirken bir anda Nefret ve Şiddet  1214 nolu sınıfta yanımızda bitiverdi! O kader günü orada olan öğrenciler adeta Anne Frank’ın savunduğu bütün insani değerlerin bir sembolü oldular.

Artık barış mesajını vermek bizim ana görevimiz oldu. Nefret asla kabul edilemez. İnternet ortamında tanıştığımız Holokost kurtulanları gibi biz de Nefret gördüğümüz halde Nefrete bulaşmayacağız. İnsanlığın ruhu yine ayağa barış için kalkacaktır.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın