Araplarla Yahudiler yine karşı karşıya; Tavlada!

Kudüs’ün sıcak yaz günlerinin başında bir akşam serinliğinde bir araya gelen Arap, Yahudi, Hıristiyan ve Müslüman tavlacıların amacı bu sefer Ortadoğu’nun politik problemlerini tartışmaktan çok daha önemli idi; rakibini altı kapıya almak, mars etmek!

Araplarla Yahudiler yine karşı karşıya; Tavlada!

Tavla Festivaline katılanların arasında, modern Ortodoks 10 yaşlarında bir Yahudi çocuk, orta gelirli bir Arap vatandaş, 60 yaşlarında şık giyimli Yahudi sarışın bir kadın, Yemeni cemaatinden Yahudi din okulu hocasına kadar farklı kültürlere ait insanlar var.

Tavlacılardan   Yahudi din okulu öğretmeni Matan Hayat basının mikrofonlarına şöyle konuşuyor: “Bu şampiyona düşmanlar arasında bir yarışma değil, biz buraya sadece tavla oynamaya geldik. Burada yarışmacılar arasında sağcılar, solcular, her iki taraftan radikaller, dindar Yahudi ve Müslümanlar var, biz hepimiz burada tavla arkadaşıyız.”

Sivil Toplum kuruluşu Kulna Yeruşalaim tarafından düzenlenen tavla şampiyonasının amacı  aynı şehirde yaşayan ancak çok farklı kültürlerden gelen vatandaşları, dost olacakları, siyasetten bağımsız  bir ortamda  bir araya getirerek en önemli sorunlarının mars olmak olmasını sağlamak.

Londra doğumlu İsrailli girişimci, Harvard mezunu Zaki Djemal tarafından kurulan sivil toplum kuruluşu ‘Kulna Yeruşalaim’in manası ‘Hepimiz Kudüs’üz’ demek. Djemal, zar sayılarının persçe zikredildiği tavlanın İbranicede Şeşbeş olarak bilindiğini ve Ortadoğu’da insanları birleştirmek için ideal oyun olduğunu belirtiyor.

Şimdiye kadar  6000 kişinin geldiği, internet ortamında çok daha büyük bir kitlenin takip ettiği, festival havasında geçen faaliyette 30 dan fazla farklı sınıfta  yarışma  düzenleniyor. Faaliyette, Arap ve İsrailli ünlü müzisyenlerin  katıldığı konserler de yer alıyor.

Her sene düzenlenen ve bu sene Ramazana gelen festivalde güneş batışı ile niyetli olanlar dağıtılan hurmalar ile oruç açıyor, ve ‘Rast Gele’ diyerek zar atıyor.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın