Compass doganbaruh

Soğuk savaşın son raundu: Kim ve Trump Singapur’da bir araya geliyor

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong tarihi bir toplantıda Singapur’da görüşecek ve Pyongyang’ın nükleer silahlarının azaltılmasını konuşacak.

Soğuk savaşın son raundu: Kim ve Trump Singapur’da bir araya geliyor

Salı günü gerçekleşecek zirve için her iki ülkenin liderleri de Singapur’a vardı.  Başkan Trump, Singapur’a Kanada’da gerçekleşen G7 zirvesi sonrası direkt olarak geldi. Gazetecileri ve halkı selamlayan Trump, ardından kalacağı otele hareket etti.

Kuzey Kore Lideri Kim’i taşıyan uçak ise Trump’tan birkaç saat evvel Singapur’a iniş yaptı.  Kuzey Kore Liderini havaalanından oteline götüren diplomatik konvoyun büyüklüğü dikkat çekti.  Her iki tarafında büyük Kuzey Kore Bayrakları olan siyah uzun bir limuzin ile oteline giden Kim’e, camları koyu renk olan birçok diplomatik araç eşlik etti.  Şimdi tüm dünya, yıllardır birbirlerini ‘düşman ülke’ sayan iki ülkenin liderinin görüşmesine odaklandı.

Soğuk savaş yıllarında SSCB’nin sıcak denizlere inme gayreti birçok ülkeyi Sovyet işgali ile karşı karşıya bırakmıştı.  Hem Kore hem de Vietnam’da  zamanın iki süper gücü karşı karşıya gelmiş, ardından söz konusu ülkelerde savaş çıkmıştı.  Soğuk savaş sonrası Güney Kore’deki ABD askeri varlığı geri çekilirken, SSCB’nin yıkılmasına rağmen, Kuzey Kore Sovyet tarzı yönetiminden kurtulamamıştı.

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın