Technion Üniversitesi’nden kansere karşı Nano Teknoloji

İsrail’in en ünlü mühendislik okullarından Technion’da araştırmacılar yeni doğan bebeklerde kanseri tedavi etmek için Nano Teknolojiye dayanan bir tedavi geliştirdi.

Technion Üniversitesi’nden kansere karşı Nano Teknoloji

Yeni  doğan ve küçük çocuklarda oluşan kanser vakalarında kemoterapi  gibi konvansiyonel  yöntemler kullanmak seçenek dışı olduğundan Nano Teknoloji bir devrim olabilir.

Laboratuvarda farelerle yapılan deneylerde  araştırmacıların Nano Teknoloji ile ürettikleri, moleküler sentez ile yaptıkları ilaç kanser hücrelerini taşıyan farelerin yaşamını yüzde 40 uzattı.

Kanser tedavisinde birçok yöntemin prensibi kanserli dokuyu yok etmek üzerine kurulu, ancak tedavi için kullanılan kimyasal madde, ışın, vs hasta hücreleri yok ettiği kadar sağlıklı hücreleri de yok ediyor. Dolayısı ile yetişkinlerde bile birçok yan etkiye neden olan çözümleri henüz gelişmelerini tamamlayamamış bebek ve çocuklarda kullanmak mümkün değil. Hatta ilaç firmaları çocuklar için ilaç geliştirmekten bile kaçınıyorlar.

Nano Teknolojide ise durum farklı, sentetik olarak moleküler seviyede yapılan ilaç kanserli hücrelerin adete kimliğini biliyor ve doku ile karşılaştığında sadece hasta hücreleri yok ediyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın