Polonya ve Macaristan’da Yahudi düşmanlığı azaldı

Avrupa antisemitizminin yakın tarihteki en trajik olaylarının cereyan ettiği Polonya ve Macaristan’da antisemitizm bir önceki yıla göre azalış trendinde.

Polonya ve Macaristan’da Yahudi düşmanlığı azaldı

2017 yılında Polonya ve Macaristan’da antisemit olaylar büyük düşüş gösterdi. Macaristan’da Yahudi gözlem kuruluşu TEV,  2017 yıllık raporunda, yüzde 23 düşüş kaydettiğini belirtti. Bugün Macaristan’da 100 bin Yahudi yaşıyor.

Polonya’da ise bir önceki yıla göre antisemitizm 2017’de yüzde 30 düştü. 20 bin Yahudi’nin yaşadığı ülkede, ulusal davalara bakan Savcı Agata Gałuszka-Górska antisemit suçların tüm suçlar içindeki yerinin yüzde  altı olduğunu belirtti.

Polonya ve Macaristan,  Ortadoğu’dan binlerce mülteci Avrupa’ya aktığında çok sert bir politika izlemiş, AB normlarını hiçe sayarak kapılarını mültecilere kapamıştı.  Bir kısım gruplara göre,  azalmanın sebebi ile mültecilerin olmaması arasında bir bağlantı varken, bazı siyasiler aynı fikirde değil. 

Polonya’da hükümet muhaliflerinden Rafal Pankowski antisemitizmin azalmasını istatistiklerin yöntemlerinin değişmesine bağlıyor. Bir Daha Asla adlı sosyal kuruluşun kurucularından da  olan Pankowski, “Evet Yahudilere karşı fiziksel saldırılar azaldı ancak, toplumun bir kesiminden gelen antisemit söylem değişmedi. İstatistikler fiziksel olmayan olayları saymıyor, çoğu zaman bu tip olaylar yargıya gitmiyor. Ayrıca Polonya’da da büyük bir Yahudi nüfusu zaten yok ki” diyor.

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın