101 yaşındaki Yahudi asıllı İngiliz gazi Kraliçe tarafından onurlandırıldı

2. Dünya Savaşı gazilerinden 101 yaşındaki Yahudi asıllı İngiliz Mordaont Cohen eğitime yaptığı katkılardan dolayı İngiltere Kraliçesi II Elizabeth tarafından onurlandırıldı.

101 yaşındaki Yahudi asıllı  İngiliz gazi  Kraliçe tarafından onurlandırıldı

Cohen uzun yıllar boyunca gençlere verdiği seminerlerde, 2. Dünya Savaşı felaketinde olanları,  yaşadığı savaş tecrübesini anlattı.

Cohen, İngiltere’nin en büyük ödüllerinden  olan  Britanya İmparatorluk Nişanı ( Member of The Order Of The British Empire)   ile onurlandırıldı. Kraliçenin bir kişiyi MBE ile ödüllendirmesi onu   Kraliyet’in bir parçası  olarak görmesi manasına geliyor.

İngiltere Sunderland’da doğan Cohen, bugün Mynmar olarak bilinen Burma’nın sık ormanlarında  251.  Batı Afrika Taktik Hava Savunma Birliği’nde Nijeryalı gönüllü İngiliz Birliği’ne komuta etmişti.

Savaştan Sonra İngiliz Yahudi Gaziler Birliği başkanlığı yapan Emekli Albay Cohen, hayatını 2. Dünya Savaşında İngiltere için savaşan Yahudi askerlerin unutulmamasına adadı.

Sağlığı müsaade ettikçe seminerlerine ve eğitim faaliyetlerine devam edeceğini söyleyen Cohen, 2. Dünya Savaşı’nda Alman Nazilerin Yahudileri kamplarda katlettiğini duyar duymaz gönüllü olarak İngiliz ordusuna katılmış.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın