Fransa’da Ulusal Cephe ismini ‘Ulusal Birlik’ olarak değiştirdi

Fransa’nın aşırı sağcı Ulusal Cephe partisi geçtiğimiz Cuma günü bir oylama yaparak ismini ‘Ulusal Birlik’ olarak değiştirdi. Partinin eski ismi ve markası birçok seçmen tarafından ırkçılıkla ve antisemitizmle bağdaştırılıyordu. Bu değişiklikle diğer partilerle işbirliğinin önü açılmak isteniyor.

Lyon’daki parti kongresinde konuşan parti lideri Marine Le Pen, son seçimlerdeki Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a karşı yenilgisi sonrasında parti içi otoritesini yeniden güçlendirmek istiyor. Le Pen, söz konusu değişiklik kararının partisine ivme kazandıracağını ve önceliğin siyasi güç kazanmak olduğunu, bunun da ancak kurulacak ittifaklar ve koalisyon yoluyla olacağını belirtti. “Bu değişiklik hareketimizin bir sayfasını kapatırken, yeni ve daha iyi bir sayfayı, daha görkemli bir sayfayı açıyor.”

Le Pen ayrıca Fransızcası ‘Rassemblement National’ ve Türkçe anlamı Ulusal Birlik olan yeni ismin partisinin diğer partileri arkasında toplamak ve eski Cephe’nin muhalif ifadelerini geride bırakmak konusundaki kararlılığını gösterdiğini de söyledi. Parti logosundaki kırmızı-beyaz ve mavi alev simgesi yeni logoda da kullanılacak.

Yeni isim değişikliği, Le Pen’in Macron’un partisiyle rekabet etmek için diğer sağ parti liderleri ile özellikle de Nicolas Dupon-Aignan ile ittifak oluşturmak istediği Avrupa seçimlerinden bir sene öncesine denk geldi.

Ayrıca değişikliğin geçen sene siyaseti bırakan Le Pen’in yeğeni Marion Marechal’in yeniden politikaya dönmesine de denk gelmesi dikkat çekti. Ulusal Cephe partisinin kurucusu Jean-Marie Le Pen’in torunu olan 28 yaşındaki eski milletvekili, aşırı sağın potansiyel lideri olarak görülüyor. Marechal, kendi politik geleceğine yönelik olarak ailesiyle arasına mesafe koymak için geçtiğimiz ay Twitter ve Facebook hesaplarındaki isminden Le Pen’i çıkarmıştı.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın