Compass doganbaruh

2018 GKD için nasıl geçti?

Değişen mekan, değişen şartlar ve birbirine kenetli bir GKD gönüllüleri ordusu. Göztepe Kültür Derneği için 2018’i tanımlamak gerekirse sanırım bu cümleleri söylemek doğru olur.

2018 GKD için nasıl geçti?

250 kişilik bir tiyatro sahnesine ev sahipliği yapan GKD binası bu yılki tiyatro provalarının sadece birkaçını bu mekânda yapabilme şansına sahip olabildi. Ocak ayında seyircisi ile buluşmayı hedefleyen tiyatro ekibi çalışmalarının geri kalanını yeni mekânda yaptı. Ardından UÖMO Amram Oditoryumunda “perde!é diyen ‘Avluya Düşen Yıldız’ oyunu artık geleneksel hale gelen İzmir gösterisi ile alkış tufanına devam etti. Tiyatro Komisyonu Başkanı Leon Menda bu etkinliğe gönül veren herkesi özel bir gecede onurlandırdı. Oyunun sahneye konmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Başkan, ardından oyuncu ve sahne arkası ekibine, ışık dekor ve makyaj sorumlularına plaketlerini verdi.

Kadınlar Komisyonu, bu yıl gençlere destek vererek dönemi tamamlarken kermes için ani bir karar aldı. Balıkadamlar Kulübünde gerçekleşen kermes, hava şartları nedeniyle herkese zorlu saatler geçirtti. Yağmur altında gerçekleştirilen bir açık hava etkinliği kimsenin yüzünü soldurmadı.

Geçtiğimiz günlerde Kadınlar Komisyonu Başkanı İnes Levi dernek binasında hazırladığı bir kahvaltı ile kermes çalışanlarına ve kadınlara teşekkür ederek plaketlerini verdi. İnes Levi gelecek yıl içinde yapılacak seri faaliyetlerin, workshopların ve kültür gezilerinin müjdesini verdi. Kermes için ise tüm seneye yayılan bir çalışma ile hediye fuarı tadında stantlar hazırlanacağını anlattı.

Spor ve gençlik

Spor Göztepe Kültür Derneğinin olmaz ise olmazıdır. Çocukların bir arada olmalarını sağlamak, rekabet ve birliktelik bağlarını güçlendirirken; sağlam kafa yapılarına, sağlam vücut yapıları katmak sporun ana amaçlarındandır. Binanın kentsel dönüşümüne yenik düşmesinden sonra spor salonu bulmak oldukça zordu. Bu konudaki çalışmalarından dolayı Eli Şıkgören, Albert Papo ve ekibi takdiri hak eden isimlerden. Onlarla birlikte omuz omuza çalışan velileri de unutmamak gerek. Geçtiğimiz hafta spor yapan çocuklar, velileri ve GKD’nin konu ile ilgili çalışanları hazırladıkları ışıklı posterleri çocuklara verdiler. Eğlence dolu geceye gençler de destek verince kutlama bir festivale dönüştü.

2018-2020 yılı için seçilen yeni yönetim kurulu ise çalışmalarına başlamadan önce görevine halen devam eden Başkan Doğan Yıldız, geçtiğimiz dönem görev yapan tüm arkadaşlarına teşekkür etti. Son toplantıda Yıldız döneme ait plaketleri verdi. Söz konusu gecede duygusal anlar yaşandı. Göreve devam edenlerin yanında, yönetim kuruluna dışarıdan destek vermek suretiyle ayrılan arkadaşlar, yurt dışına gidecek olanlar vardı. Başkan her bir yönetim kurulu üyesi ile çalışmaktan mutlu olduğunu belirtirken sözlerine şöyle devam etti: “Sadece birlik olarak gençlere örnek olabiliriz.

2018-2020 projeler yılıdır. Yapamadıklarımızı düşünmeli, hayata geçirmeli ve yeni etkinlikler planlamalıyız. Amaç her zaman olduğu gibi 7’den 77’ye kavramını hayata geçirmek ve gençlerin bir arada kalabilmelerini sağlamaktır.”

 

GÖZTEPE KÜLTÜR DERNEĞİNDEN BİR İLK

Göztepe Kültür Derneği; jimnastik ve basketboldan oluşan spor faaliyetleri sezonunu düzenledikleri iki organizasyonla tamamladı. İlk olarak tüm veliler, çocuklar, gençler ve eğitmenlerin katıldığı bir akşam yemeği düzenlendi. Jimnastik eğitmeni Lesi Ojalvo, basketbol antrenörü Yılmaz Karakoç ve yardımcıları Nazlı Karakoç ile Kerem Dayı’ya plaketleri verildi. Çocuklar ise bir sürprizle karşılaştılar. Diploma şeklinde görülen kartonlarda kendi resimlerini görünce büyük mutluluk ve sevinç yaşadılar. Gecede konuşma yapan Eli Malki Şıkgören faaliyete gösterilen ilgiden dolayı mutluluğunu belirterek, “Şu anda çok gururluyum. Karşımda duran kalabalık, kocaman bir aile görüntüsü veriyor bana.  Bir çocuğun gülümsemesi için tüm yorgunluklara, uğraşlara değer. Gelecek sene yine iddialı, keyifli, güzel bir sezon geçirebilmek için çalışmalarımızı ara vermeden yaz ayından itibaren başlatacağız” ifadelerini kullandı. Gece, Elyo Baron’un çaldığı müzik ve dansla son buldu.

Basketbolun son antrenmanı ise tam anlamıyla bir ilkti. Anneler ile çocuklar arasında basketbol maçı yapıldı. Oldukça eğlenceli ve komik anların yaşandığı maçta kahkahalar eksik olmadı. Maç, çocukların farklı galibiyeti ile sonuçlanırken sonrasında hep birlikte resimler çekildi. Anneler mutluluklarını şöyle dile getirdiler: “Kimimiz ilk defa basket oynadı, kimimiz ise uzun zaman sonra. Basket atanlar en az yavrularımız kadar mutluluk yaşadı.  Hepimiz çok eğlendik. Bu maçı hazırlayanlara teşekkür ederiz. GKD yine bir ilke imza atmış oldu.” Dernek Başkanı Doğan Yıldız çok mutlu ve gururluydu: “Bütün bir sezon boyunca gerek yönetim gerek komisyonlar gerekse de veliler ve koçlarımız büyük fedakârlıklarla çocukların mutlu olması için seferber oldular. Yağmur çamur kar dinlemeden çocukların eğlenip sportif olarak kendilerini geliştirmeleri için herkes seferber oldu. Şunu büyük bir gururla söylüyorum. Buradaki 25 aile; tek aile gibiydi. Hepsine ne kadar teşekkür etsek azdır. Şu maçta annelerin ve çocukların mutluluğu, eğlencesi inanın bütün yorgunluklara değdi. Bundan sonraki sene de aynı şekilde çok daha güzel ve daha kalabalık bir aile olabilmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. Maçın ardından toplu hatıra resmi çekilmesiyle bir sezon daha kapanmış oldu.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın