Compass doganbaruh

Kudüs’teki Arap mahallelerine 560 milyon dolarlık yatırım

İsrail hükümeti geçtiğimiz perşembe günü yaptığı açıklamada, uzun zamandır ihmal edilmiş olan Kudüs’ün doğusundaki Arap mahallelerine yüz milyonlarca dolarlık yatırımın yapılacağı çığır açacak bir programı duyurdu.

Kudüs’teki Arap mahallelerine 560 milyon dolarlık yatırım

İsrail hükümetinin açıkladığı ‘Öncü Değişim’ olarak adlandırılan program, Kudüs’te, Arap ve Yahudi toplumları arasındaki büyük farklılıkları azaltmayı amaçlıyor.

Arap mahalleleri, yoksul altyapıdan, ihmalsizlikten ve vasat kamu hizmetlerinden muzdarip. Ayrıca şehirdeki Filistinli ailelerin yaklaşık yüzde 80’i yoksulluk içinde yaşıyor.

Program, üç temel alanda 560 milyon dolarlık yatırım sağlayacak; eğitim, altyapı ve Filistinli kadınlara işgücüne katılım imkânı. Fonlar, önümüzdeki beş yıl içinde, İsrail hükümetinden ve özel sektörden daha fazla yatırım çekmeyi amaçlayan dokuz pilot proje de dahil olmak üzere çeşitli programlar için harcanacak.

Perşembe günü İsrail Devlet Başkanı Reuven Rivlin’in resmi konutunda düzenlenen tören ile başlatılan programı Kudüs Belediyesi ile birlikte çeşitli hükümet bakanlıkları yürütecek.

Rivlin, programı “Yıllardır, kayıp nesiller olarak yaşamın sürdürüldüğü Kudüs’ün doğusunda, toplumsal farklılıkları azaltmak ve ekonomiyi geliştirmek adına bugüne kadar bir hükümetin yapacağı en kapsamlı yatırım teşebbüsü” olarak niteledi ve “Yakın geleceğin, değişime umut olmasını ve gelecek nesillerden vazgeçmeyeceğimizin garantisi olmasını umuyorum” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın