Compass doganbaruh

Suudi akademisyen İsrail ile barış çağırısında bulundu

Ortadoğu Medya Araştırma Kurumunun verdiği bilgiye göre, üst düzey bir Suudi akademisyen ‘İsrail ile barış’ yapılması ve Arap dünyasındaki Yahudi nefretinin azalması için çağrıda bulundu.

Akademisyen ve yakın zamana kadar Suudi şehri Cidde’de Ortadoğu Stratejik ve Hukuki Araştırmalar Merkezi Başkanı olan Abdulhamid El Hakim, son zamanlarda paylaştığı tweet’lerde, İsrail’in var olma hakkını desteklediğini açıkladı, İsrail’in 70. yılını kutladı ve İsrail’in Kudüs ile geçmişten gelen bağını kabul ettiğini belirtti. Kendisi ayrıca Suudi Arabistan ve İsrail’in diplomatik bağlarını güçlendirmesi, Riyad ve Kudüs’te elçilik binaları açılması gerektiğini belirterek Arapça olarak ‘#Riyadda_İsrail_elçiliği_istiyoruz’ hashtag’ini oluşturdu.

El Hakim İsrail’in, İran düşmanlığına karşı Ortadoğu’da bir tampon görevi gördüğünü, Arap dünyasındaki Yahudi nefreti geleneğinin yok edilmesi, buna göre de okul müfredatının değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Twitter hesabında ayrıca şunları yazdı: ‘Riyad’da İsrail elçiliği ve Kudüs’te Suudi elçiliği açmanın önemi ne olabilir? Bu şu demektir: Şii İslam politikasıyla (Ortadoğu’da) kaos yaratan İran planının ölmesinin duyurulması demektir. Sünni İslam politikasının ölmesi ise bölgedeki halk için yeni ve daha iyi bir Ortadoğu yaratmak demektir. (Suudi Veliaht Prensi) Muhammed Bin Salman tarihte bölgeyi kurtaran kişi olarak hatırlanacak.” Daha önceki paylaşımlarda ise el Hakim, İran tehdidine karşı İsrail ve Arap dünyasının ortak çıkarları olduğunu vurgulamıştı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın