Compass doganbaruh

Anketten Gazze’ye yardım çıktı

İsrail’de yapılan bir anket, İsraillilerin yüzde 41’inin Gazze’ye uygulanan yaptırımların hafifletilmesini istediğini ortaya koydu.

Anketten Gazze’ye yardım çıktı

Gazze’yle İsrail arasında son dört yılda yaşanan en şiddetli olaylar sırasında gerçekleştirilen ve geçtiğimiz cumartesi günü yayınlanan bir anket, İsraillilerin yüzde 41’inin Gazze’ye uygulanan yaptırımların hafifletilmesini istediğini ortaya koydu.

İsrail basınında yayınlanan anket sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 28’i İsrail’in yeniden Gazze’yi kuşatma altına alarak 2007’den beri bölgeyi yöneten Hamas’ın iktidarına son vermesini istedi. Yüzde 18’lik bir kesim İsrail’in Gazze’yi olduğu gibi bırakması gerektiğini savunurken, katılımcıların yüzde 11’i konuyla ilgili herhangi bir fikirlerinin olmadığını belirtti.

Öte yandan katılımcıların büyük bir çoğunluğu İsrail’in Gazze’yle olası yeni bir savaşın önlenmesi icin yeterince gayret göstermediği görüşünde.

Katılımcıların yüzde 53’ü hükümetin üstüne düşen görevleri yerine getirmediğini düşünürken, yüzde 40’ı da hükümetin yaptıklarının Gazze ile yeni bir çatışmayı önlemek için yeterli olduğunu düşünüyor. Yüzde 7’lik bir grup ise fikri olmadığını belirtmiş.

İsrail ve Mısır’ın, Hamas’ın silah ve tünel kazmada kullanılabilecek mühimmatları bölgeye sokmalarını engellemek için uyguladığı yaptırımlar nedeniyle Gazzeliler elektrik, içecek su ve yiyecek sıkıntısı yaşıyor.

İsrail, Hamas’ın iki İsrail askerinin naaşlarını teslim etmediği ve rehin aldığı iki kişiyi serbest bırakmadığı sürece insani şartlardaki sıkı kısıtlamaların düzelmeyeceğini açıkladı. İsrail, Hamas’ı hem yaşanan şiddet olayları hem de yardım amaçlı gönderilen paraların insanların refahı yerine, silah satın almak, tünel kazmak, roket imalatı ve asker yetiştirmek icin harcamakla suçluyor.

Gazze’deki durum, Hamas’ın Batı Şeria’daki Filistin yönetimi ile süregelen anlaşmazlıklarının artması sonucu, Filistin yönetiminin Gazzeli işçilerin maaşlarını kesmesi, elektrik kesintisi dahil olmak üzere bir takım yaptırımlar uygulaması nedeniyle daha da kötü bir hal aldı.

Ankette ayrıca İsraillilere Başbakan Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Avigdor Liberman’ın yaşanan çatışmalar süresince verdiği gayretlerden memnun olup olmadıkları sorusu yer aldı. Ankete göre, katılımcıların yüzde 62’si Netanyahu’nun durumu ‘iyi’ idare ettiğini düşünürken, yüzde 28’i ‘iyi olmadığını’, yüzde 10’luk bir kesim ise konuyla ilgili fikirleri olmadığını dile getirmiş.

Liberman için de benzer sonuçlar çıktı. Buna göre katılımcıların yüzde 59’u Liberman’ın performansını ‘iyi’, yüzde 28’i ‘iyi değil’ olarak değerlendirirken, yüzde 13’ü fikirleri olmadığını belirtti.

 

 

Suudi akademisyen

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın