Compass doganbaruh

Marilyn Monroe’nun gün yüzü görmemiş fotoğrafları sergileniyor

Amerikalı fotoğrafçı ve dijital film onarıcısı Joshua Greene fotoğrafçı babası Milton Greene tarafından çekilmiş Marilyn Monroe fotoğraflarını onararak eski haline getirdi.

Marilyn Monroe’nun gün yüzü görmemiş fotoğrafları sergileniyor

Joshua Greene’e göre tartışılmaz bir şekilde 20. yüzyılın pin-up modeli olan Marilyn’in babası Milton ile olağanüstü bir ilişkisi vardı. Brooklyn doğumlu Yahudi fotoğrafçı Milton Greene’in, Monroe üzerinde etkisi büyüktü. Marilyn’in oyun yazarı Arthur Miller ile evlenmek için Yahudiliğe dönüşünde de Milton büyük rol oynamıştı.

Milton Greene’in daha önce hiç görülmemiş Monroe portreleri şimdilerde Londra’daki ‘Marilyn ile Yakınlaşma’ adlı bir sergide görücüye çıktı. Sergilenen fotoğraflar Monroe’nun çekilmiş üç binden fazla görüntüsü arasından seçilen 50 farklı pozdan oluşuyor.

Greene, Monroe’nun babasının yanında kendini rahat hissettiğini ve ona güvendiğini ifade ediyor. Milton Greengold olarak dünyaya gelen Greene’in babası 14 yaşından itibaren fotoğraf çekmeye başlamış. Monroe, Milton Greene ile 1953 yılında karşılaştığında yıldız olmanın eşiğindeydi. O zamanlarda Greene 31, Monroe ise 27 yaşındaymış. Monroe’nun o sırada ‘Niagara’ filminde kısa ve ‘Erkekler Sarışınları Sever’ filminde de nispeten daha büyük bir rolü vardı. Ancak 1950 yılından beri ücretinde hiç artış almadığı için huzursuzdu.

Joshua Greene o yılları “Babam Marilyn’e New York’a gelmesini söyledi. O da babamın sözünü dinledi. Babam onun kariyerini değiştirdi. Marilyn’i sanatçılarla, müzisyenlerle tanıştırdı; evinde misafir etti. Babam sayesinde Frank Sinatra, Sammy Davis Jr, Dean Martin gibi müzisyenlerle bir araya geldi” diyerek anlatıyor.

Tabii ki Milton’un eşi Amy Greene’in evinde sarışın bir bombayı misafir etmesine nasıl bir tepkide bulunduğunu tahmin etmek zor. Joshua o sırada üç yaşında bir çocukken Monroe’nun New York’taki evlerinde kaldığı odayı gayet canlı bir şekilde hatırlıyor.

“Monroe için New York seneleri en mutlu zamanları oldu. Saygı ve şefkat ile karşılanırken babam da Monroe’nun baş döndürücü fotoğraflarının albümünü hazırlıyordu” diyen Greene, 1985’te babası öldüğünde çektiği fotoğrafların kullanılamaz olduğunu düşündüğünü ifade etti. Çünkü hepsi solmuşlardı.

1956 yılında Marilyn Monroe, Arthur Miller ile evlendiğinde, Miller onun kariyerini daha iyi şekillendireceğini söyleyerek Milton’la ilişkisinin bitmesine neden oldu. Ancak ikili Monroe’nun ölü bulunduğu 1962 yılından bir ay öncesine kadar bağlantılarını devam ettirmişlerdi.

Greene, “Babam Marilyn’in intihar ettiğine asla inanmadı. Zira kariyer yaşamında yeni projelere imza atmak üzereyken kendini öldürmek için hiçbir sebebi yoktu” açıklamasında bulundu.

Milton ve Marilyn artık yoklar ancak Joshua Greene yeni dijital tekniklerle ikonik Milton Greene arşivini düzenleyerek geçmişi yeniden yaşatmış oldu.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın