Pulitzer Ödüllü Philip Roth 85 yaşında yaşamını yitirdi

Philip Roth Yazdığı 30´dan fazla kitapla , 20. yüzyıl Amerikan Edebiyatı´nın en üretken isimlerinden biriydi.

Pulitzer  Ödüllü Philip Roth 85 yaşında yaşamını yitirdi

Roth, 1998'de ‘Pastoral Amerika’ adlı kitabıyla kurgu dalında Pulitzer Ödülü'ne layık görülmüştü. Kitapta  yazar Vietnam sonrası dönemi kaleme almıştı.

Roth  eserlerinde Yahudi karakterleri ve antisemitizm konularını işlemesi ile  de meşhurdu.  New York’ta  gözlerini  hayata yuman ünlü sanatçı, 85 senelik ömrüne çok sayıda ödül sığdırdı.  1933 senesinin 19 Mart tarihinde ABD’nin  New Jersey  eyaletinde dünyaya gelen Roth’un tam adı Philip Milton Roth idi. Roth, eserlerinde genel olarak doğup büyüdüğü kent olan Newark'ı işledi. Kurduğu otobiyografik karakterleri sayesinde gerçek ile kurgu arasındaki ayrımı elinden geldiği kadar bulanıklaştıran edebiyatçı, kendi nesli içerisinde en çok ödül kazanan yazarlar listesinin başında geliyor.

1959 senesinde ‘Güle Güle Columbus’, 1969 senesinde ‘Portnoy'un Feryadı’ ve 1974 senesinde ‘Bir İnsan Olarak Hayatım’ isimli eserlerini piyasaya süren Roth, hayatı boyunca iki kez Ulusal Kitap Ödülü, üç kez PEN/Faulkner Ödülü ve iki kez Ulusal Kitap Eleştirileri Küresi kazanmıştı. 

 Roth, 1997 senesinde piyasaya sürdüğü American Pastoral isimli romanı ile de Pulitzer Ödülü almıştı.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın