Hamas: “Sınırda ölenlerin 50’si militanımız”

Hamas, İsrail-Gazze sınır bölgesinde olaylarda ölen 62 kişiden 50’sinin kendi militanları olduğunu resmi bir açıklama ile kabul etti.

Hamas: “Sınırda ölenlerin 50’si militanımız”

Filistin yayın kuruluşu Baladna’ya bir röportaj veren, Hamas yetkililerinden Salah Bardavi, böylesi bir yüksek kayıptan sonra silahlı örgütün aynı şekilde yoluna devam edemeyeceğini belirtti.

Bardavi, “Büyükelçiliğin  Kudüs’e taşınmasını protesto ettik, sesimizi duyurduk, ancak çok ağır bir bedel ödedik” dedi.

Hamas’ın resmi açıklamasının hemen ardından İsrail Ordu Sözcüsü Kıdemli Albay Jonathan Concicus da  bir açıklama yaptı ve şunları belirtti: “Hamas’ın ifadesi birçok kişinin dikkat etmediği çok önemli bir gerçeği ortaya çıkarmıştır. Olayların, saldırıların  arkasında Hamas vardır.  Dünyaya barışçıl bir protesto gösterisi gibi görünen olayların foyası ortaya çıkmıştır.”

Öte yandan İsrail ordusu olaylar nedeni ile, zarar gören ve  kapatılan Gazze-İsrail sınırını yeniden açarak, bölgeye 53 ton tıbbı malzeme gönderdi. Ancak Hamas yetkilileri malzemenin Gazze’ye girmesine izin vermedi. Söz konusu  yardım kamyonları Gazze hastanelerinin acil yardım bölümlerine kapasitelerini arttırmak için gerekli malzemeyi yaşıyordu.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın