Compass doganbaruh

Soros Vakfı: Baskılar nedeniyle Macaristan’dan çıkıyoruz

Macar asıllı ABD vatandaşı milyarder George Soros’un Açık Toplum Vakfı, Budapeşte’den Berlin’e taşınma kararı aldı.

Soros Vakfı: Baskılar nedeniyle Macaristan’dan çıkıyoruz

Vakfın merkezini taşıma kararı ile ilgili olarak bir açıklama yapan vakıf başkan yardımcısı Patrick Gaspard kararının alınmasında “yoğunlaşan politik baskıların ve var olan hukuk yapısındaki değişikliklerin” etkili olduğunu belirtti. Soros Vakfının açıklamasında Macar hükümetinin son iki yılda George Soros’a karşı ülkede devam eden kampanyalara yaklaşık 100 milyon Euro harcadığını ve bu kampanyayla halkı hem vakfa ve hem de tüm sivil kuruluşlara karşı yanlış bilgilerle harekete geçirdiği vurgulanıyor.

Macar hükümeti Macar asıllı Amerikalı milyarder George Soros’u mültecilerin Avrupa’ya yerleştirilmesi için bir plan yapıp bunu uygulamak için çaba harcamakla suçluyor. Hükümete göre Soros’un bu planı uzun vadede Avrupa’da ulusal devletlerin ortadan kaldırılmasını amaçlıyor.

Macaristan’da Soros Vakfı ve diğer yurtdışı bağlantılı sivil kuruluşların faaliyetlerini denetim altına almak ve mali desteklerini sınırlamak için “Soros’u durdur” adı verilen bir yasa da çıkarılmıştı.

Nisan ayında gerçekleşen seçimlerde Viktor Orban ve partisinin büyük bir destekle yeniden iktidara gelmesinin ardından basında Soros Vakfının Budapeşte’den taşınacağı haberleri yayınlanmış, ancak daha sonra haber vakıf yönetimi tarafından doğrulanmamış, bu haberlerle ilgili “henüz gündemde değil” yorumları yapılmıştı.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın