Compass doganbaruh

Türk Yahudi Toplumunda etkinlikler

Caddebostan Bet El Sinagogunda ateşlerle Lag BaOmer kutlaması

2 Mayıs Çarşamba akşamı Caddebostan Bet El Sinagogu bir ilki yaşadı. Lag BaOmer ateşler yakılarak kutlandı. Hisva ve Caddebostan Talmud Tora el ele vererek Anadolu yakasında Lag BaOmer kutlaması düzenledi. Minha ve Arvit dualarının arkasından kurulan sofralarda yemekler yendikten sonra  bahçede kazılan çukurda ateş yakıldı. Şarkılar eşliğinde ateş etrafında yapılan danslar ve söylenen şarkılar görülmeye değerdi. Talmud Tora, gecede hem küçük öğrencilerine hem de bu sene çok başarılı olan Magen grubuna ev sahipliği yaptı.

Talmud Tora Magen eğitmenleri, 15-17 yaş grubu gençlerden oluşan Magen grubuyla Lag BaOmer’i konu alan aktiviteleri yaptıktan sonra geceyi kahoot, şişe devirmece, ok atma, kaşıkla top taşıma gibi çeşitli oyunlarla taçlandırdı. Gençler, hep birlikte yemek yedikten sonra bahçede kazılan çukurda ateş yakıp üstünden atladılar. Gece karaoke eğlencesi ile sona erdi.

 

Alef ile geleneksel Anneler Günü kutlaması

Alef’in Anneler Günü etkinliği Boğaz’a karşı, güneşin yaza merhaba dediği Portaxe’ta ailelerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Bu vesile ile yaklaşan Şavuot Bayramını da kutlayan Alef, hem ekibin bembeyaz giyinmesi, hem dağıtılan gül reçelleri, hem de Tora’nın ‘anneni babanı say’ emrindeki gibi anne ve babaların baş tacı edildiği keyifli bir gün geçirdi.

Alef Başkanı Jak Penso’nun konuşmasıyla başlayan etkinlikte kahvaltı, öğlen yemeği ve tatlı büfeleri DJ performans müzik eşliğinde misafirlere sunuldu.

Etkinlik, Alef kızlar dans grubunun gösterisi ve devamında başarılı dansçılar Valeri-Barış ikilisinin dans gösterisi ile renklendi. Alef’in geleneksel olarak her sene verdiği yılın annesi ‘Sara Sisa’ Ödülünün bu yıl, Barınyurt Catering’in kurucusu olarak cemaate büyük hizmetleri olan Ceni Franko’ya verildiğini, Alef Kadınlar Kolu Komisyonu Başkanı Janet Bensusan anons etti. Ceni Franko’nun etkileyici konuşması sonrası plaketi, güne ailesiyle katılan Hahambaşı Rav İsak Haleva tarafından verildi. Birbirinden güzel hediyelerin dağıtıldığı çekiliş, Edith Camgözoğlu’nun sunumuyla eğlenceli ve heyecanlı anlar yaşattı.

 

Genç Emekliler İtalyan Sinagogunda ağırlandı

12 Mayıs Cumartesi sabahı Genç Emekliler Başkanı Hayim Kampeas ve grubu, Tarihi İtalyan Sinagogunda Şabat duasına katıldılar.

İtalyan Cemaati Yönetim Kurulu Üyesi Leon Esim konuşmasında, sinagoga gelen Genç Emekliler üyelerine gerçekleşecek konserleri için başarılar diledi. Esim, perşembe günleri yapılan sinema günleri ile, ünlü iş adamı, diplomat, belediye başkanı ve sanatçıların konuk oldukları söyleşi gecelerinin çok başarılı geçtiğini dile getirerek Kampeas’ı kutladı. Leon Esim son olarak, sinagoga geldikleri için çok mutlu olduklarını ve ziyaretlerinin devamını diledi.

Daha sonra söz alan Sinagog Gabayı Mişel Horada’nın haftanın Peraşa’sı ile ilgili konuşmasından sonra verilen sabah kahvaltısıyla gün sona erdi.

 

GOLDEN AGE DOSTLARI Garaj Balık’taydı

9 Mayıs Çarşamba günü Golden Age Hanımları eşliğinde servislerle Garaj Balık restoranına gelen katılımcılar, Başkan Sara Hazak ve arkadaşları tarafından karşılandı. Manzara karşısında yenilen yemeğin ardından katılımcılar deniz kenarında yürüyüş yapma fırsatı da buldu. Yemeğin ardından katılımcılara Anneler Günü ve Babalar Günü için hediyeler dağıtıldı.

Mekândan ayrılırken Golden Age dostları böylesine güzel bir günü yaşattıkları için yöneticilere teşekkür edip, hep birlikte keyifli bir gün geçirmenin mutluluğuyla geri döndüler. 

 

Temi Hason ABD’de müzikalde rol alıyor

Sekiz yıldır ABD’de Türkiye’yi gururla temsil eden çellist, müzikal tiyatro sanatçısı ve müzik öğretmeni Temi Hason, 8 Tony Ödülü, en iyi müzikal tiyatro albümü kategorisinde Grammy Ödülü, Drama Desk Ödülü ve Oliver Ödülü almış ‘Once’ isimli müzikalde rol alıyor ve Çekoslovakyalı bir genç kadını canlandırıyor. TV yarışması ‘Sizsiniz’ de yarıfinale yükselerek dikkati çeken Hason, ABD’nin tek Türk Radyosu ‘Radyo Türküm’ de ‘Broadway Here I Come’ isimli kendi radyo şovunu yapıyor.

Nobel Barış Ödülü adayı olan Hason, Antakya Medeniyetler Korosu’na konuk sanatçı olarak katıldığı performansı ile de büyük ilgi görmüştü. 41. International Emmy Ödülleri’ne katılan sanatçı, San Diego’nun en etkileyici 5 kadınından biri seçildi. 

 

Jak Eskinazi Ege Tekstil İhracatçıları Başkanı seçildi

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ETHİB) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na tek aday olan Jak Eskinazi, 39 oyun tamamını alarak birliğin yeni başkanı oldu

2003-2010 yılları arasında Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Jak Eskinazi, Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde iki ayrı birlikte başkanlık yapan ilk isim oldu.

ETHİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak bir önceki dönem görev yapan Jak Eskinazi, görevi, 2006 yılından beri birliğin başkanlığını sürdüren Sabri Ünlütürk’ten devraldı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın