Trump, ‘daha büyük büyükelçilik’ planını reddetti

ABD Başkanı Donald Trump Kudüs’te büyük bir büyükelçilik binasının inşa edilmesi önerisini reddettiğini ve İsrail´in başkentindeki konsolosluk binasına önümüzdeki günlerde kesin olarak taşınılacağını ifade etti.

Trump, ‘daha büyük büyükelçilik’ planını reddetti

Trump, elçiliğin taşınma kararının sonrasında, kendisine on yıl sürecek olan, 1 milyar dolarlık bir elçilik binası inşası planının sunulduğunu açıkladı. Bütçenin ve inşa süresinin “çılgın” olduğunu, ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman'ı durumu açıklığa kavuşturması için aradığını belirtti.

Friedman'ın kendisini, Kudüs'te bir binanın var olduğuna ve 150 bin dolar gibi düşük bir bütçe ile binayı yenileyebileceklerine dair bilgilendirdiğini söyledi. Trump, böylece yenileme için onay verdiğini ve Friedman’a 300 bin dolar bütçe verdiğini açıkladı.

Trump yönetimi şubat ayında Kongre üyelerine sunduğu öneride, Friedman'a çalışmaları başlatması için 300 ile 500 bin dolar gibi bir bütçe verilmişti.

Ancak, 2019'un sonuna doğru, ikinci aşama olarak daha kalıcı ek bir inşaat çalışması yapılması planlanıyor. Bu çalışmanın, 10-15 milyon dolara mal olacağı öngörülüyor. Binanın güvenliği için ise en az 45 milyon dolar harcanacağı tahmin ediliyor. Üçüncü aşama olarak, inşaatı dokuz yıla kadar sürebilecek ve 1 milyar dolar gibi bir maliyete ulaşabilecek yeni bir yere karar verilmesi planlanıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yeni bina için özel finansman araştırdığı söyleniyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın