Nakba

İsrail’in Gazze sınırında İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 58 kişinin ölmesi sonrası dünya İsrail’i kınarken, 15 Mayıs Salı Nakba gününde olayların daha da şiddetlenmesinden endişe ediliyor.

Nakba

CNN’nin haberine göre, bir günde 58 kişinin hayatını kaybetmesi 2014’teki Gazze-İsrail savaşından beri ilk kez oluyor.

16 Mayıs Salı günü Filistin tarafında Nakba günü olarak biliniyor.  1948 yılında İsrail’in kurulmasını Arap alemi Nakba Günü, Türkçesi ile Felaket Günü olarak ilan etmişti. Birçok Arap ülkesi zaman içinde bu söylemden vazgeçmiş olmasına rağmen Nakba Günü, Batı Şeria Filistin ve Gazze Hamas yönetimi tarafından halen yoğun olarak kullanılıyor ve protesto eylemleri düzenleniyor.   

BM, AB, İngiltere, Rusya başta olmak üzere uluslararası toplum, tarafları sükûnete davet ederken ABD yönetimi sınırda sivil Filistinlilerin ölmesinden Hamas’ı sorumlu tutuyor.  Sınır Tanımayan Doktorlar teşkilatı da bir açıklama yaparak, İsrail’in göstericilere gerçek mermi kullanmasından kaçınmasını talep etti. Örgüt İsrail ordusunun yöntemlerini insanlık dışı bulduğunu belirtti. 

İsrail ordusu ise vurulanların tehdit teşkil ettiğini,  askerlere ateş açıldığını  sınır tellerine bomba yerleştirdiklerini ve sınırı geçme girişiminde bulunduklarını,  buna ek olarak ordu Hamas pozisyonlarından İsrail tanklarının hedef alındığını belirtti.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın