Alüminyum Hurda Geri Dönüşüm

Boyun ağrıları

Boyun omurları hareketli bir yapıya sahip olduğu için boyun ağrısı sık görülür. Boyun ağrılarının en sık nedeni mekanik boyun ağrısı olarak tanımlanan kas-eklem ağrılarıdır. Kötü postür bu ağrının en önemli nedenidir.

Boyun ağrıları

Prof. Dr. Çetin Evliyaoğlu *

 

Boyun omurları hareketli bir yapıya sahip olduğu için boyun ağrısı sık görülür. Erişkin yaş grubunda insanların yarısı yaşamlarında en az bir kez boyun ağrısı geçirmişlerdir. Boyun ağrılarının en sık nedeni mekanik boyun ağrısı olarak tanımlanan kas-eklem ağrılarıdır. Çoğunlukla ters hareketler sonucu zorlanma, boyun kaslarını veya bağ dokuyu etkileyen küçük zedelenmeler nedeniyle olur. Bu ağrı 2-3 gün içerisinde giderek azalır ve 1-2 hafta içerisinde kaybolur. Bazen kronikleşir ve stres, gerginlik,  üzüntü sonrası  veya soğuk hava akımları sonrası tutulma şeklinde akut ataklar halinde şiddetlenebilir. Kötü postür bu ağrının en önemli nedenidir.

Boyun ağrısı; fibromyalji, omurga ve disk dejenerasyonu  (spondiloz- kireçlenme), disk hernisi (boyun fıtığı),  servikal omurgada kanal darlığı, artrit ve romatizmal hastalıklar, nadiren kanser veya menenjit nedeniyle gelişebilir.

Doktora ne zaman başvurmalıyım?

λ Ağrı kola doğru yayılıyorsa

λ Ellerde kollarda yanma, uyuşma ve güçsüzlük geliştiyse

λ Ağrı kesicilere cevap vermiyorsa

λ Bir haftayı geçen ağrılarda

λ Kaza  ya da boyun veya başa alınan darbe sonrası ağrı gelişiyorsa,

λ Bacaklarda güçsüzlük veya kol ve bacaklarda koordinasyon kaybı eşlik ediyorsa,

λ Boyun ağrısına ateş veya baş ağrısı eşlik ediyorsa,

λ Ense sertliğiniz nedeniyle çenenizi göğsünüze değdirmekte zorlanıyorsanız beyin ve sinir cerrahisi uzmanına başvurmanız gerekir.

 

*Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Or-Ahayim Hastanesi

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın