Ranana’da Ladino esintisi

İsrail’deki Türkiyeliler Birliği / İtahdut Yotsey Turkiya son düzenlediği etkinlikle, Sefarad kültürünün önemli bir unsuru olan Ladino müziğinin ilk örneğini sergiledi. Bu doğrultuda 29 Nisan Pazar gecesi gerçekleşen konser, bu müziğinin çeşitli türlerini kapsayan bir bütün olma özelliğini taşıyordu.

Ranana’da Ladino esintisi

Ranana Belediyesine ait Müzik ve Sanat Merkezinde gerçekleşen konserin ilk bölümünde Ladino müziğinin tanınmış şarkılarını seslendiren Yosi Cozi Geron ile Suzi Uziel sahne aldılar.

Konserin ikinci yarısında Sara ve David Kohen Yanarocak’tan oluşan Erensya Sefaradi grubu, Ladino müziğinin farklı bir yönü ile duygulara hitap etti. Onların müziklerinin en belirgin özelliği, eskiyi korumanın ötesinde, güfteleri Türkiye Hahambaşılığı Sekreteri Yusuf Altıntaş’a ait yeni besteleriyle Ladino kültürüne katkıda bulunmak ve bu kültürü zenginleştirmek. Erensya Sefaradi ikilisine, Rus asıllı bir müzisyenin kemanıyla eşlik etti. Sara Yanarocak’ın, grubun özgün bestelerinin tanıtımında yaptığı konuşmaları ve ekrandaki görsel sunumlar, şarkıları tamamlayan unsurlar oldu. Konserin son bölümüne oğulları Soni Kohen Yanarocak’ın katılması ve anne/oğul birlikte iki şarkıyı, ‘Kuando esto en tus brasos’ ve bir Çanakkale şarkısı olan ‘La Eskala de Maydos’u düet yaparak seslendirmeleri genç neslin Judeo-Espanyol kültürü bayrağını sahiplenmesi yolunda umut verici bir gösterge oldu.

Gecenin son bölümünde 12 kişiden oluşan Kolot Hamoshava Korosu sahne aldı. Klasik İbranice ‘Yol’ temalı şarkıları seslendiren koronun ardından bütün sanatçı ve gruplar sahneye çıkıp, ‘Adiyo’ adlı şarkıyı birlikte seslendirerek seyircilere veda etti.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın